'Bütün makamları feda etmeye hazırız'

Terörden rant devşirenler olduğunu söyleyen Erdoğan, demokratik açılımı sonuna kadar götüreceklerini "Unvanlarımızı masaya koymaya hazırız" sözleriyle vurguladı

Pazar 15.11.2009
Son Güncelleme: Pazar 15.11.2009
ABONE OL
Başbakan Tayyip Erdoğan'ın Meclis'teki tarihi "açılım" oturumunun ardından ilk durağı Malatya oldu. 13 Kasım'ın Türkiye için milat olduğunu vurgulayan Erdoğan, "Birlik, beraberlik ve yeniden büyük Türkiye için dönüm noktasıdır. Kararlılığımızı aziz milletimizden, cesaretimizi tarihimizden alıyoruz. Engelleyen muhalefete, ateş, benzin taşıyanlara rağmen çözeceğiz" dedi. Devlet Bakanı Mehmet Aydın, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Tanrıverdi, 6 bölge milletvekili ile Malatya'ya çıkarma yapan Erdoğan, MalatyaPark AVM'nin kurdelesini keserken canlı bağlantılarla da bir dizi açılış yaptı. Erdoğan şu mesajları verdi:

DÖNÜM NOKTASI
Battal Gazi, Osman Hulusi'nin diliyle Malatya'yı dinlemeye devam ediyoruz. Ne güzel söylemiş merhum Osman Hulusi, 'Sakın nefsine uyup bir can incitmeyesin / Hüsn ü edebi koyup bir can incitmeyesin / El ile dövseler de dil ile sövseler de bin kez incitseler de bir can incitmeyesin / Hepsi kardeşlerindir, yolda yoldaşlarındır, halde haldaşlarındır, bir can incitmeyesin.' Biz bu edeple, bu adapla, bu üslûpla, bu terbiyeyle yolumuza devam edeceğiz. Yeter ki bir can incinmesin, gencecik fidanlar hayatlarının bağrında toprağa düşmesin. Yeter ki analar ağlamasın. Yeter ki ocaklara ateş düşmesin. Bizim bundan başka gayemiz, hedefimiz yok. Bütün makamları feda etmeye, bütün unvanlarımızı masanın üstüne koymaya, bütün rütbelerimizden sıyrılmaya hazırız. Yeter ki bir damla şehit kanı akmasın.''
Muhalefetin iddiaları yalandır, iftiradır, milletin sevgisine mazhar olmayanlar iftira atıyor. Biz Türküyle, Kürdüyle Lazıyla, Romanıyla aklınıza ne gelirse 72 milyon Türkiye Cumhuriyeti vatandaşını, "Yaradılanı severiz yaratandan ötürü' anlayışıyla seviyoruz. Kayda değer eserleri yok. Üreteni de engelleme peşindeler.
25 yıldır süren terörün maliyeti 300 milyar dolar. 25 yıldır İstanbul'dan Yozgat'a, Diyarbakır'dan Osmaniye'ye bütün kardeşlerimin cebinden çıktı. Eğer 25 yılda terör bitseydi, bu kaynakla, 9 GAP, 50 Atatürk Barajı, 11 hastane, 100 bin okul, 2 milyon kişiye iş yaratılırdı.
Bu kanlı piyasada şu anda ekmek yiyenler var. Bu kanlı pazardan rant devşirenler var. Bu kanlı sektörden kendilerine siyasi çıkar sağlayanlar var. Terör bittiği, silahlar sustuğu, şehit cenazeleri gelmediği, gençler dağa çıkmadığı zaman, analar ağlamadığı, gözyaşı dökmediği zaman işte bu kanlı piyasanın rantçıları işsiz kalacaklar. İşte o zaman şehit cenazelerini istismar edemeyecekler. İşte o zaman benim doğulu, güneydoğulu kardeşlerimi istismar edemeyecekler. Habur'da, Diyarbakır'da gördüğünüz manzara bu istismarın ortaya çıkardığı tablodur.

YİNE DERSİM Mİ YAŞANACAK
Malatya'da Siyaset Akademisi toplantısına da katılan Erdoğan, devletin milletle kucaklaşmasını sağladıklarını ve demokrasinin çıtasını yükselttiklerini vurgulayarak "Yıllarca sorunları halının altına süpüren siyasetçilerin yaptıklarını telafi etmeye çalışıyoruz. Ertelenmiş sorunlara çözüm üretmeye çalışıyoruz. Çözüme ortak olmayanlar (ben zaten kördüğümden yanayım) demiş oluyorlar. İlkel kavgalarla değil, aşkla gönülleri kazanacağız" dedi. Bu süreçte kin ve nefrete teslim olmayanların kazanacağını anlatan Erdoğan, CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen'in Dersim konusunda söylediklerini de eleştirerek, "Birileri de kapanmış eski yaraları kanatmaya çalışıyor. Adam Dersim'i örnek veriyor. Düşünebiliyor musunuz? Bugün yine Dersim'i mi yaşayacağız biz? 'Bugün beni ne olur öldürmeyin' diye yalvaran birini kalkıp da orada kalasla ateşin içine itenleri yine aynen yaşayacak mıyız? Biz bu tabloları yaşamak istemiyoruz'' dedi. Erdoğan Malatya İnönü Üniversitesi Kongre ve Kültür Merkezi'ndeki toplu açılış töreninde ise "Terörle mücadeleden asla taviz vermek yok. Asla illegal örgütlerle görüşmek yok. Asla illegal birimlerle görüşmek yok. Asla illegal kişileri muhatap almak yok. Bugüne kadar nasıl kararlılık içinde mücadele ettiysek bundan sonra da terörle kararlı şekilde mücadeleye devam edeceğiz'' dedi. Başbakan Malatya Anemon Otel'de işadamlarına seslenirken de "Tayyip Erdoğan'ın bu ülkede bir teröristbaşıyla el ele gezmeyeceğini inanıyorum ki en ücra köşedeki bir vatandaşım bile çok iyi bilir'' diye konuştu.