'İktidar çamuru bize atıyor'

Onur Öymen'in Dersim'le ilgili sözleri nedeniyle Başbakan'ın eleştirdiği CHP'den yanıt geldi: İktidar bataklıktan çıkmaya çalışırken, çamuru bizlere atmaya kalkıyor

Pazartesi 16.11.2009
ABONE OL
CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen'in Dersim ile ilgili sözlerine kamuoyundan gelen tepkiler sürerken, CHP konuyla ilgili AK Parti'ye eleştiriler yöneltti. CHP Genel Başkan Yardımcısı Yılmaz Ateş, Öymen'in sözlerinin çarpıtıldığını öne sürerek, Öymen'in sözlerinden dolayı incinen vatandaşlardan özür dilediğini söyledi. Konunun CHP Merkez Yönetim Kurulu'nda da gündeme geldiğini belirten Ateş, şunları kaydetti:

DEMOKRATİK TEPKİ
"Orada da Genel Başkanımız bu örneğin doğru olmadığını söyledi. Onur Bey de kamuoyundan ve incittiği vatandaşlarımızdan özür diledi. Şimdi Sayın Başbakan diyor ki 'muhalefet partileri şehit kanı dökülmemesinden rahatsızlar, cenazelerin gelmemesinden rahatsızlar' Bunu kim diyor? Başbakan diyor. Bu Başbakan'ın şehitlerimize 'kelle' dediğini Türk yargı sistemi, mahkemelerimiz kayda geçirdi. Şimdi kalkmış bunun üzerinde siyaset yapmaya kalkıyor. O nedenle bunu kamuoyuna sunulduğu şekilde de tasvip etmemiz söz konusu değil, Sayın Onur Öymen de bu konuda özür de diledi. İktidar sürüklendiği bataklıktan çıkmaya çalışıyor, çıkarken de o çamuru bizlere atmaya kalkıyor. Bu konudaki tavrımız net.'' Genel Başkan Yardımcısı Ateş, demokratik tepkileri dile getirilmesini saygıyla karşıladıklarını söyledi.

Öymen'e tepki büyüyor
CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen'in Dersim katliamını savunan sözlerine yönelik tepkiler büyüyor. Diyarbakır, Tunceli ve Mersin'de protestolar düzenlendi. Elazığ'da Buğday Meydanı'nda asılan Dersimli Seyid Rıza ve arkadaşları için 72 yıl sonra aynı meydanda yapılan eyleme de Öymen'e yönelik protestolar damgasını vurdu.