'Tuncelili, Nazımiyeli bir ileri iki geri yapıyor'

CHP'li Onur Öymen'in Dersim örneğinden sonra yaptığı "Gereğini yapsın" çıkışından geri adım atan Kılıçdaroğlu'na yüklenen Erdoğan, "Tuncelili, Nazımiyeli, bu sözleri alkışlıyor. Sonra manevra yapıyor" dedi

Cumartesi 21.11.2009
Son Güncelleme: Cumartesi 21.11.2009
ABONE OL
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkan Yardımcısı Onur Öymen'in Dersim örneğinin ardından yaptığı "Gereğini yapsın" çıkışından geri adım atan CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu'na yüklendi. Erdoğan, 'Evladı Kerbelayız, bu hatadır, günahtır, zulümdür, ayıptır' diyenlere yapılan bu Kerbela muamelesini onaylar şekilde Meclis kürsüsüne taşımanın insan sevgisiyle bağdaşmayacağını belirterek, "Ne yazık ki bakıyorsunuz Tuncelili, Nazımiyeli, o da tutmuş oradan bu sözleri alkışlıyor. Daha sonra manevra yapıyor. Yani bir ileri iki geri" dedi. Dün partisinin genişletilmiş il başkanları toplantısında Şeyh Edebali'yi örnek aldıklarını belirten Erdoğan, şu mesajları verdi:

KERBELA HATIRLATMASI

Samimi hislerle, hasbi ama hesabi değil, annelerin akan gözyaşlarını dindirmek hedefiyle yola çıktık. 'Statüko devam etsin' demek, ölümlere, yıkıma, haksızlığa, hukuksuzluğa, adaletsizliğe ortak olmak demektir. Ölümleri, katliamları, işkenceyi, masum yavruların mağaralarda boğazlanmasını onaylamak hatta ve hatta yüceltmek, sevgiden, şefkatten, merhametten nasibini almamaktır, alamamaktır.
İster Alevi, ister Sünni olsun biz hepimiz Kerbela faciasını dinleyerek, Peygamberin torunlarının nasıl susuzluğa mahkum edildiğini, katledildiklerini, sahranın ortasında nasıl zulme maruz kaldıklarını okuyarak büyüdük. 'Evladı Kerbelayız, bu hatadır, günahtır, zulümdür, ayıptır' diyenlere yapılan Kerbela muamelesini onaylar şekilde Meclis kürsüsüne taşımak millet sevgisiyle insan sevgisiyle nasıl bağdaşır?''
Sıkıştıkları her yerde Atatürk'ün arkasına saklanıyorlar, köhne zihniyetlerini Atatürk'ü istismar ederek perdelemek istiyorlar. 'Atam izindeyiz' pankartlarının arkasına gizlenince milletin görüş alanından çıktıklarını zannediyorlar. Eminim ki benim aziz milletim, Alevi kardeşim bu istismarcıların gerçek yüzünü görecektir.
Nitekim, özür dilemek yerine sözlerinin arkasında durdular. Atatürk'ü istismar ettiler ve koltuklarında durmaya devam ediyorlar. Bakıyorsunuz Tuncelili, Nazımiyeli, o da tutmuş oradan bu sözleri alkışlıyor. Daha sonra manevra yapıyor. Tepkiler gelince 'bizde biat kültürü yok' diyor. Arkasından yeni bir manevra yapıyor. Yani bir ileri iki geri, böyle bir durum işte biz bu üsluba karşıyız işte biz bu tavra, davranışlara karşıyız.
İki Meclis oturumunda CHP ve MHP liderlerinin, vekillerinin kullandığı ifadeleri alt alta koyup bakınız. Tekrar etmeye terbiyem müsaade etmiyor, vatandaşlarıma ricada bulunuyorum. Bu liderler konuşurken, çocuklarınızı televizyon başından uzaklaştırın. Bu öfkeyi, nefreti, seviyesiz üslubu görmesinler. Ağza alınamayacak kelimelerin pervasızca serdedildiğini duymasınlar.

TAHRİKLERE DİKKAT

Teşkilatımı bu oyunu boşa çıkarmak için her an uyanık olmalarını rica ediyorum. Onlar bölmeye çalıştıkça, birleştireceğiz, Onlar tahrik edecek biz sakinleştireceğiz.
TBMM'deki oturumun ardından 'Dağ fare doğurdu', 'havanda su dövdüler' gibi yaklaşımlarla süreci hafife alıyorlar. Akşamdan sabaha her şeyi çözmek mümkün değil. Bu sürecin, kısa, orta ve uzun vadeli bir takvimi var.
Uzun vadede de yapacaklarımız var ki bu anayasal bazı değişiklikler gerekiyor. Anayasal değişiklik deyince Anamuhalefet liderinin her yeri, jest, mimik hareketlenmeye başladı. Niye bundan gocunuyorsun? İlk defa gündeme getirenlerden biri sensin. 'Efendim, değiştirilemez maddeleri değiştirecekler'... Böyle bir şeyi ne benden ne de herhangi bir arkadaşımdan duydunuz mu? Konsensüs temin edilen bir çalışmayı yaparak adımlar atmanın gayreti içerisinde olacağız. ANKARA

BAŞBAKAN TUNCELİ'YE GİDİYOR

Başbakan Erdoğan, Dersim tartışmalarıyla birlikte adı son günlerde kamuoyunun gündeminden düşmeyen Tunceli'ye üçüncü kez gitmeye hazırlanıyor. Erdoğan'ın, 2010 başında bu ziyareti gerçekleştireceği bildirildi.

KIZILCAHAMAM KAMPI
AK Parti'nin iki gün sürecek olan Kızılcahamam Kampı da Asya Termal Otel'de başladı. Termal Otel'in girişi Başbakan Erdoğan'ın posteri, Atatürk resmi ve Türk bayraklarıyla süslendi.