'Millet kafese her zaman cevap verdi'

Erdoğan, Taraf'ın, "Kafes" operasyonu haberlerini ima ederek, "Bu millet ufkunu karartmak isteyenlere, kendisini kafese hapsetmek isteyenlere gereken cevabı vermiştir. Yine verir" dedi

Pazartesi 23.11.2009
Son Güncelleme: Pazartesi 23.11.2009
ABONE OL
Başbakan Tayyip Erdoğan, Taraf Gazetesi'nin, Deniz Kuvvetleri'nde hazırlandığı öne sürülen ve azınlıklara ilişkin kaos çıkarmayı hedefleyen"Kafes" operasyonu haberlerini ima ederek, "Bu millet ilerleme azmini, büyüme heyecanını kırmak isteyenlere, ufkunu karartmak isteyenlere, kendisini kafeslere hapsetmek isteyenlere gereken cevabı her zaman vermiştir. Yine verir" dedi. AK Parti 14. İstişare ve Değerlendirme toplantısının kapanış konumasını yapan Erdoğan şu mesajları verdi:

KİRLİ SENARYOLAR

(Mesut Yılmaz'a) 'Batıya yüklen, yatırımları oraya yap' Bunun bedellerini ödedi bu ülke. AB'nin yolu Diyarbakır'dan geçer dedi geçmiş bir Başbakan. Türkiye'den geçer de yahu. Ayrım ifadesi taşımasın. Sen öyle deyince Hans, George geliyor doğrudan Diyarbakır'a gidiyor. Niye Diyarbakır'a geliyorsun kardeş, Konya'ya, Kayseri'ye, Gaziantep'e gitmiyorsun. Ama şimdi Hans, Konya'ya da, Kayseri'ye de, Gaziantep'e de gidiyor. 'Diyarbakır değilmiş sadece buralar da varmış' diyor.
Hiçbir tehdit kirli senaryo, hukuk dışı örgütlenme bu ülkenin kutlu yürüyüşünü durduramaz. Bu millet ilerleme azmini, büyüme heyecanını kırmak isteyenlere, ufkunu karartmak isteyenlere, kendisini kafeslere hapsetmek isteyenlere her zaman yanıtını vermiştir. Yine verir.
Her inancın, her etnik kökenin aynı bayrak altında kenetlendiği tek bir milletiz. Hiç kimsenin bir diğerine üstünlüğü yok. Doğunun kaderi batıdan, kuzeyin umudu güneyden bağımsız değildir.
Bu ülkenin bireyi olarak AK Parti Genel Başkanı, Başbakan olarak ben Türkü de, Kürdü de, Laz'ı da, Çekrez'i de, Boşnak'ı da, ne bileyim Romanını da Anavutu da seviyorum. Devlet öncelikli değil, insan öncelikli bir politikayla yola çıktık.
Azınlıklar sorunu, mezhepler arasında bir sorun yok mu; var. Ama topluma gitmezsen bilemezsin. Ama biz duyuyoruz. Azınlıkları bir araya getirdi, kapalı kapılar ardında değil onların arzuladığı bir yerde.

ROMAN AÇILIMI

Başta siz değerli AK Parti camiası olmak üzere aziz milletime hassasiyetleri istismar etme gayreti içinde olacaklara karşı azami dikkatli olma istirhamında bulunuyorum.
Ülkemizin içinde biz operasyona, ameliyata asla müsaade etmeyiz. 72 milyonun kardeşliğini konuşuyoruz bu ameliyatı kim, niye düşünebilir?
Alevi açılımıyla sunum yapan Devlet Bakanı Faruk Çelik de yeni bir açılım mesajı vererek, "Bu ülkede Romanlar'ın da sorunları var. Roman vatandaşlarımızı 10 Aralık'ta bir çalıştayda toplayacağız ve sorunlarını dinleyeceğiz" dedi.

Başbakan bakana bakan vekile çattı
KAMPTA, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile Isparta Milletvekili Sadi Bilgiç arasında mini kriz yaşandı. Bilgiç, Şimşek'e, memleketindeki göletle ilgili sorun yaşadığını dile getirdiğini, bakandan ise "Siyaset gözlüğü ile baktığınızdan dolayı memleketi bu hale getirdiniz" yanıtını aldığını anlattı. Bunun üzerine Başbakan Tayyip Erdoğan, Şimşek'i uyardı ve "Bakanlık makamı hassas, seçilen çare olmalı" dedi. Erdoğan, Şimşek'i ve Bilgiç'i konuyu görüşmek üzere bir odaya gönderdi ve "Duman çıkıncaya kadar da o odadan çıkmıyorsunuz" dedi.