GDO yönetmeliği neden değiştirildi?

Salı 24.11.2009 00:00
Son Güncelleme: Salı 24.11.2009 14:29
ABONE OL
CHP Mersin Milletvekili Ali Rıza Öztürk, Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker'e, GDO ile ilgili yönetmeliğin değiştirilmesinin nedenini sordu.

TBMM Başkanlığına soru önergesi sunan Öztürk, 26 Ekim'de Resmi Gazete'de yayımlanan Gıda ve Yem Amaçlı Genetik Yapısı Değiştirilmiş Organizmalar ve Ürünlerinin İthalatı, İşlenmesi, İhracatı ve Denetimine Dair Yönetmelikte 20 Kasım'da yapılan değişiklikle, ithal edilen ürünlerin GDO denetiminin 1 Mart 2010 tarihine ertelendiğini belirterek, ''1 Mart 2010 tarihine kadar her türlü GDO'lu ürünün, hiçbir kontrole tabi olmadan ülkeye serbestçe girmesinin yolunun açıldığı iddiaları doğru mudur?'' dedi.
Yönetmeliğin çıkmasından 25 gün sonra değiştirilmesinin nedenini soran Öztürk, bunda, ithal ettikleri malları limanlarda bekleyen bazı büyük ithalatçı firmaların baskısının etkili olup olmadığı konusunda bilgi istedi.

Öztürk, 26 Ekim 2009 tarihinden önce kaç ton ürüne kontrol belgesi verildiğini, kontrol belgesi verilen ithalatçı firmaların hangileri olduğunu sorarak, ''Kontrol belgesi verilip henüz girişi yapılmayan ve ithal edilip limanlarda bekletilen ürün miktarı ne kadardır? GDO analizi için yalnızca 3 laboratuvar bulunduğu doğru mudur? Yaşanan karmaşa üzerine Bakanlık, Mersin, Antalya, İzmir ve İstanbul'da GDO laboratuvarı kurulması talimatı verdi mi?'' dedi.

GDO'lu ürünlerin AB kriterine uygun olup olmadığının nasıl belirleneceğini öğrenmek isteyen Öztürk, analiz yapılacak ürün sayısının 27'den 9'a indirilmesinde laboratuvar sayısının azlığının etkili olup olmadığını
sordu.