Türk: Siyasi partiler her yere gidebilmeli

Salı 24.11.2009 00:00
Son Güncelleme: Salı 24.11.2009 15:44
ABONE OL
DTP Genel Başkanı Ahmet Türk, siyasi partilerin her yere gidebilmesi, düşüncelerini her yerde açıklayabilmesi gerektiğini söyledi.

Partisinin TBMM grup toplantısına girişte gazetecilerin, İzmir'de DTP konvoyuna yapılan saldırı ile ilgili sorularını yanıtlayan Türk, İzmir'de partiye doğru giderken konvoyun son kısmına müdahaleler olduğunu söyledi.

Olayda insanların tartaklandığını, araçların devrildiğini belirten ancak polislerin müdahale etmediğini savunan Türk, ''Vatandaş polise, 'niye müdahale etmiyorsunuz?' diye soruyor, polis, 'biz emir almadık' diyor'' diye konuştu.

Zaman zaman yaptıkları mitinglerde çok farklı bazı bayrakların çıktığını ancak İzmir'de ve Manisa'da tamamen partilerinin bayraklarının olduğunu anlatan Türk, buna rağmen, olayın ört bas edilmesi için kendilerine yönelik suçlayıcı dil kullanıldığını söyledi.

Konunun hassas olduğunu, bunu herkesin görmesi gerektiğini ifade eden Türk, ''Bugün DTP'ye yapılırsa yarın farklı bir yerde farklı şekilde halk tepki gösterir'' dedi.

Herkesin böyle gerginliklere yol vermeyecek bir tavrı ortaya koyması gerektiğini anlatan Türk, demokratik, sivil çözümlerin gündeme geldiği süreçte, her şeyden önce provokasyon yaratmak isteyen kesimleri etkisiz kılacak bir duruşun sergilenmesi gerektiğini kaydetti.

Ahmet Türk, bölgede başka partilere karşı misilleme olabileceği yönündeki iddiaların sorulması üzerine şunları söyledi:

''Biz böyle düşünmüyoruz. Tam tersi. Bize bilgiler geldi. 'Sakın provokasyona gelmeyin' diye halkı, oradakileri uyardım. Siyasi partiler her yere gidebilmeli, düşüncesini her yerde açıklayabilmeli. Biz düşüncelerimizi, barış sürecini anlatmaya giderken birilerinin bize müdahale etmesi tabii ki hoş karşılanmaz. Bu farklı yerlerde, farklı tepkiler de ortaya çıkartır.''

Türk, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın konuyla ilgili açıklamalarını değerlendirirken, ''Sayın Başbakan'ın sözleri doğru değildi. Sayın Başbakan, bir siyasi partinin çalışmalarını illegal gösteren bir mantık yansıtıyor. Biz sanki orada korsan miting yapıyormuşuz gibi yansıtıyor'' diye konuştu.

KAPLAN'DAN SERT ELEŞTİRİ

DTP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Libya yolunda DTP ve bayrağıyla ilgili yaptığı açıklamalara sert tepki gösterdi. Kaplan, "Başbakan kafayı yemiş. Başbakan hiçbir şeyi ya bilmiyor ya da doğru konuşmasını bilmiyor. Bizim bayrağımızdaki kırmızı gül, Avrupa Sosyalist Partisi'nin amblemi. Sosyal demokratların da amblemi. Kırmızı gül, sarı zeminde ve yeşil yaprağı var" diye konuştu.

Kaplan, Meclis'te gazetecilerin Başbakan Erdoğan'ın DTP bayrağına ilişkin sözlerine ilişkin sorusunu yanıtladı. Kaplan "Başbakan kafayı yemiş. Başbakan hiçbir şeyi ya bilmiyor ya da doğru konuşmasını bilmiyor. Bizim bayrağımızdaki kırmızı gül, Avrupa Sosyalist Partisi'nin amblemi. Sosyal demokratların da amblemi. Kırmızı gül, sarı zeminde ve yeşil yaprağı var" dedi. Sarı, kırmızı, yeşil rengin DTP'nin rengi olduğunu kaydeden Kaplan "Başbakan eğer bunu illegal örgüt bayrağı olarak görüyorsa onu gözünün içine sokabiliriz" dedi. Kaplan, trafik levhalarında da yeşil, sarı, kırmızı renklerin kullanıldığını hatırlatarak şöyle konuştu:

"O zaman trafik levhaları da mı illegal örgüt renkleri. İllegal örgütlerin amblemleri belli. PKK'nin, HPG'nin, ARNK'nin hepsinin üstünde yıldız var, bilmem ne var. Renkleri belli. Halkın bayramda, düğünde kullandığı renkleri partimizin renklerini, bir başbakanın illegal örgüt bayrağı olarak değerlendirerek, tahrik nedeni olarak kabul edeceğine, oradaki güvenlik güçlerinin bağımsız ve eşit görev yapmasını sağlaması gerekir. Orada ciddi bir yanlış yapılıyor. O zaman söksünler trafik levhalarını da. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Anayasa Mahkemesi'ne niye dava açmıyor. Açılımın da bu kadarına pes yani. Böyle açılım mı olur ya. Başbakan uçağa bindikçe bir şey atıyor ortaya, gidiyor Kaddafi'nin yanına. Ne Başbakanın ne hiçbir kimsenin gücü bizim bayrağımızın, parti amblemimizin renklerini, yeşil sarı kırmızının renklerini, yasaklamaya yetmez. Buna hiçbir şekilde izin vermeyeceğiz. Partinin hukuk komisyonu başkanı olarak bunu söylüyorum. Çok ciddi hata yapıyorlar. Bu hatalarla vatandaşın kafasını karıştırıyorlar. Böyle şey olmaz."

Kaplan, İzmir'de DTP konvoyunda PKK bayrağı olup olmadığı yönündeki bir soruya ise "Ne bayrağı kardeşim. Gidin bakın PKK'nin bütün resmi açıklamalarına, bayrakları bellidir. Amblemleri bellidir. Karıştırıyorsunuz Başbakan gibi" yanıtını verdi.