'Diyarbakır'a nasıl gideceğimi ben biliyorum'

Çarşamba 25.11.2009
Son Güncelleme: Çarşamba 25.11.2009
ABONE OL
MHP lideri Devlet Bahçeli, İzmir'deki olaylarla ilgili DTP Genel Başkan Yardımcısı Aysel Tuğluk'un, "MHP ve CHP, taraftarlarını sokağa dökerek Kürtlere saldırtmıştır. Kürtler de yarın bir gün Diyarbakır'a kimseyi sokmazsa ne olur?" sözlerine "Ben Diyarbakır'a da zamanı geldiğinde nasıl gideceğimi biliyorum" yanıtı verdi. MHP grubunda konuşan Bahçeli'nin mesajları şöyle:

TULUAT KARİYERİ

PKK açılımı ile terör örgütünün siyasi amaçlarının takipçiliğini yapan AKP'nin Türkiye'yi 'bölme partisi' olduğu daha iyi görülmektedir. Her telden çalan Başbakan, tuluat alanında da önemli bir kariyer yapma yolunda.
Başbakan'ın aralıkta Washington'a yapacağı ziyaret, açılımın yol haritasının belirlenmesinde kilometre taşı olacak. Başbakan, Başkan Obama ile yapacağı görüşmede ABD'ye tekmil ve ilerleme raporu verecek. Hediye olarak İznik çinisi yerine, Türkiye'nin çıkarmaya çalıştığı çivisini götürmeyi amaçladığı anlaşılan Başbakan'ın telaşı ve acelesinin nedeni budur.
Başbakan yalnız kalmanın sancılarını yaşıyor. Vicdanları el vermeyen AKP kadrolarını milli tarihten örneklerle iknaya çalışıyor, çırpındıkça batıyor. Kafa karışıklığı bakanlara kadar yansıdı. Güroymak'ın eski adına ses çıkarmayan İçişleri Bakanı'nın Tunceli'nin eski adına karşı çıkması bunun işareti.
Erdoğan, mezhep temelli kışkırtmalara hız vermiştir. Meclis'teki yanlış bir konuşmadan yola çıkarak bütün ölçü ve ayarların kaçtığı bir tahrik kampanyasına dönen, doğrusu, yanlışı geride kalmış bir ayaklanma üzerinden sürdürülen istismar fren tutmaz hale geldi. Konu, AKP'nin açılımının öfkesini dindirmeye, dikkatleri dağıtmaya yönelik aldatmasına dönüştü.Alevi çalıştaylarından somut bir sonuç çıkmayacağı tarafların açıklamalarından anlaşılmıştır. Konunun yalnızca istismarının yapılmak istendiği, çözüm noktasında buluşma imkânının kalmadığı anlaşılmaktadır. 7 yıllık iktidarınızda Alevi kardeşlerimiz için girişimde bulunmaktan kaçındınız. Şimdi de geride kalmış bir ayaklanmanın acıları üzerinden 'evlad-ı Kerbela' istismarı yapıyorsunuz. O halde gelin, acilen adım atalım, TBMM zemininde bu konuyu çözelim.
(DTP'li Tuğluk'un sözleri) "Yarın da Kürtler onları Diyarbakır'a sokmazsa ne yapacaksınız?" yaklaşımı çok yanlış. AKP'nin oyununa düştüklerinin farkında olsunlar. Ben Diyarbakır'a da zamanı geldiğinde nasıl gideceğimi biliyorum. "Yapacağınız mitingler kapsamında Diyarbakır'a da gidecek misiniz?" sorusuna ''Tabii, inşallah'' diyen Bahçeli, İzmir'deki olaylardan önce teşkilatını uyardığını hatırlatarak, "AKP'nin muhtemel tuzaklarının neler olabileceğini, kimlerin alet edilmek istendiğini açıklamıştım. Bunun ilk örneği İzmir'de görülmüştür. Önceden planlanmıştır. MHP'nin yumurta atacak vakti yoktur" diye konuştu.