"Demokratik açılım kardeşlik projesidir"

Bayındırlık ve İskan Bakanı Mustafa Demir, ''Demokratik açılım milli birlik ve kardeşlik projesidir, bu proje ile gelecek daha da güzel olacak, İstanbul ile Şırnak'ta, Hakkari'de yaşamak hiç fark etmeyecek'' dedi.

Cumartesi 28.11.2009 00:00
ABONE OL
Bakan Demir, Samsun Büyükşehir Belediyesindeki bayramlaşma törenine katılarak, Vali Hasan Basri Güzeloğlu, AK Parti Grup Başkanvekili Suat Kılıç, AK Parti milletvekilleri Birnur Şahinoğlu, Ahmet Yeni, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ile diğer protokol üyeleri ve vatandaşla bayramlaştı. AK Parti İl Teşkilatınca Canik Belediyesi Hasan Doğan Spor ve Eğitim Merkezi'nde düzenlenen bayramlaşma programına katılan Bakan Demir, burada vatandaşlara ''demokratik açılımı'' anlattı.

Türkiye'nin gündeminde ''demokratik açılım'' olduğunu söyleyen Demir, ''72 milyon insanımıza sürekli bunu anlatıyoruz. Anlaşılamayan, özellikle muhalif partilerin inadına kafalarda soru işareti oluşturmaya devam etmesidir'' dedi. Açılımın kısa süreli bir olay olmadığını vurgulayan Bakan Demir, şunları kaydetti:

''Bu açılım bugün başlayan ve iki ay sonra biten bir olay değildir. Demokratik açılım, milli birlik ve kardeşlik projesidir. Geleceğimiz için yapılan bir çalışmadır. Geleceğimiz için onurlu, özgür ve hür bir şekilde bu topraklarda yaşamaktır. Bir başka insanın yaşama ve özgürlüğüne sınır getirmeden yaşamaktır. İşte yapmak istediğimiz de budur. Başı dik, onurlu bir şekilde yaşamaktır. 72 milyon insanımızın birbiri ile sorunu yok. AK Parti iktidarı 7 yıllık süre içinde insanların yaşama ortamını iyileştirmenin dışında bir eksikliği bırakmadı. Bu iktidar döneminde milyarlarca borç ödendi. Batık bankaların borçları ödendi. Anadolu'yu bir kanaviçe gibi dokuyoruz. Şimdi bu proje ile gelecek daha da güzel olacak. İstanbul ile Şırnak'ta, Hakkari'de yaşamak hiç fark etmeyecek.''

Türkiye'nin 81 ilinde üniversite olduğunu, Türkiye'nin her alanda geliştiğini söyleyen Demir, ''Milli birlik ve kardeşlik projesi ülkeyi bugünkünden daha iyiye götürecek projedir. Biz bu ülkeye hizmet etmek bilinci ile çalışıyoruz. Amacımız, hedefimiz, 2023 yılında ülkemizi dünyanın ilk 10 ülkesi haline getirmektir'' diye konuştu.

Bakan Demir, programın ardından Canik Belediyesi Kültür Merkezi binasında incelemelerde bulundu.
Demir, daha sonra bayramlaşma ziyaretlerinde bulunmak üzere Kavak ilçesine gitti.