"Hükümet, TSK'ya karşı savaşın parçası"

Baykal, hükümetin TSK'ya karşı yürütülen savaşın parçası olduğundan kuşku duymanın aptallık olacağını öne sürdü

Pazar 06.12.2009
Son Güncelleme: Pazar 06.12.2009
ABONE OL
CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, önceki gün yapılan Yüksek Askeri Şura (YAŞ) toplantısında Başbakan Tayyip Erdoğan'a "TSK'ya karşı asimetrik psikolojik savaş yürütüldüğü bilgisi verildiği" haberleri üzerine, "Hükümetin TSK'ya karşı yürütülen bu asimetrik psikolojik savaşın bir parçası olduğundan benim şahsen hiçbir şekilde kuşkum yok" dedi. CHP Parti Meclisi öncesinde soruları yanıtlayan Baykal, şu mesajları verdi:

SAFDİLLİĞİN ÖTESİ

Hükümetin TSK'ya karşı yürütülen bu asimetrik psikolojik savaşın bir parçası olduğundan benim hiçbir kuşkum yok. Tersi, kendi kendini aldatmadan ibarettir.
Bunu belli bir platformda dile getirenler bu tespiti yaptılar mı yapmadılar mı bilmiyorum. Belki nezaketlerinden böyle bir tespit yapmanın çok ağır sonuçlar doğurabileceğini gördüklerinden dolayı, belki yüz yüze ifade etmemiş olabilirler. Böyle bir kampanya iktidarın himayesi olmadan hiçbir şekilde götürülemez. Bunu düşünmek safdilliğin ötesinde, aptallıktır.
Olay İmralı'daki şartlar, oda meselesi değil. İmralı'yı meşru, muteber bir siyasi şahsiyet haline dönüştürme mücadelesidir. Hedef bellidir.
Öcalan'a af tartışmaları yeni değil. Geçmişte de Terörle Mücadele Yasası'nın 6'ncı maddesi olayı olmuştu. Şimdi hukuki yeni bir tartışma yapılıyor. Esas olan Türkiye'nin tercihidir.
Bu mücadelenin hedefi TSK. Konu artık TSK'nın tümünü tepeden tabana, zirvesi dahil hedef alan bir söyleme doğru taşınıyor. Yargı da hedef.
Peki bu siyasi mücadeleyi götüren öbür taraf ne, kim götürüyor, ne adına götürüyor? Devletin bir organı mıdır, yoksa devlet içinde yeni bir devlet, gizli, derin bir devlet oluşumu mu? Bir karargâh mıdır? '

PKK BİLE DİYEMİYOR'

Parti Meclisinin basına kapalı bölümünde de Başbakan Erdoğan'ı eleştiren Baykal, Başbakan Erdoğan'ın dün İstanbul'da yaptığı konuşmada sürekli olarak 'terör örgütleri' dediğini belirterek, "Başbakan artık terör örgütleri diyor. Terörden söz ederken 'PKK' bile diyemiyor, ismini söyleyemiyor" dedi.