Sine-i millet için Meclis onayı şart

Kapatma kararı çıkarsa istifa ederek sine-i millete döneceklerini belirten DTP'nin Meclis'i ara seçime götürme formülü anayasaya takılabilir

Pazartesi 07.12.2009
Son Güncelleme: Pazartesi 07.12.2009
ABONE OL
Anayasa Mahkemesi raportörünün, DTP'nin kapatılması yönündeki talebinin ardından gözler yarın başlayacak davaya çevrildi. DTP, partinin kapatılması durumunda sine-i millete dönme kararı aldı; milletvekilleri istifa dilekçelerini hazırladı. DTP'li 21 milletvekili istifa eder, bağımsız milletvekili Ufuk Uras da onlara destek verirse, Meclis'teki boş koltuk sayısı 28'e çıkıyor. Bu durumda 3 ay içinde ara seçime gitmek gerekiyor. Ancak, anayasaya göre milletvekillerinin istifasının TBMM Genel Kurulu'nca kabul edilmesi şart.

KARAR OTURUMU

Anayasanın 84'ncü maddesi "İstifa eden milletvekilinin milletvekilliğinin düşmesi, istifanın geçerli olduğu TBMM Başkanlık Divanınca tespit edildikten sonra, TBMM Genel Kurulunca kararlaştırılır" hükmünü içeriyor. DTP'lilerin istifasının kabulü için genel kurul salonunda bulunanlar arasında kabul oylarının ret oylarından bir fazla çıkması gerekiyor. Bu madde nedeniyle kulislerde, DTP'nin kapatılmaya karşı uygulamaya koyacağı "sine i millet' stratejisinin zor olduğu konuşuluyor. Anayasa Mahkemesi, DTP'ye yönelik kapatma davası için yarın karar oturumlarına başlayacak. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nın, PKK'yı desteklediği ve "devletin bağımsızlığına, ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğüne aykırı eylemlerin odağı haline geldiği" gerekçesiyle DTP'nin temelli kapatılması talebini görüşecek. Mahkemenin önünde davanın reddi veya DTP'nin kapatılması seçenekleri bulunuyor. Anayasada yapılan son değişikliğe göre Yüksek Mahkeme'nin bir siyasi partinin kapatılmasına karar verebilmesi için nitelikli çoğunluğun oyu gerekiyor. Buna göre, kapatma için Anayasa Mahkemesi'nin 11 asil üyesinin en az 7'sinin oyu gerekecek. DTP yönetimi, cuma günü yaptığı Merkez Yürütme Kurulu'nda olası bir kapatma kararına karşı sine-i millete dönme kararı aldı. Vekiller de istifa dilekçelerini yazdı. DTP'nin basın sözcüsü Aysel Tuğluk, "Kapatma kararı çıkarsa istifamız cebimizde" dedi. Anayasaya göre, 28 milletvekilliğinin boşalması durumunda 3 ay içinde ara seçime gidilmesi gerekiyor. DTP milletvekillerinin istifa etmesi halinde halen 6 boş üyeliğin olduğu TBMM'de boşalan sandalye sayısı 27'ye yükseliyor. DTP, bağımsız vekil Ufuk Uras'ın da desteğini alırsa boş üyelik sayısı 28'e çıkıyor.