'Açılım bitti ama ciddi zarar verdi'

Son olaylardan, açılımın artık bittiğinin anlaşıldığını belirten Baykal "Bugüne kadar büyük zarar verdi. Türkiye'yi deldi geçti. Bunun telafisi nasıl olacak" dedi

Salı 08.12.2009
Son Güncelleme: Salı 08.12.2009
ABONE OL
CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, SABAH'a yaptığı değerlendirmede Türkiye'nin çok sıkıntılı günler geçirdiğini dile getirerek, gelinen noktadan hükümeti sorumlu tuttu. İşte Baykal'ın değerlendirmeleri:
AÇILIM TÜRKİYE'Yİ DELDİ GEÇTİ: Türkiye'nin pek çok yerinde olaylar oluyor. Buraya iktidarın acizliğinden gelindi. Anlaşılıyor ki açılım bitti. Açılım bitti de Türkiye'ye ciddi zarar verdi, Türkiye'yi deldi geçti.
BAŞLANGIÇ VE BİTİŞ ARASI FARK: Açılımın çok büyük, ciddi tahribatlar verdiğini artık pek çok kişi, siyasetçi kabul etmeye başladı. Bunu herkes görüyor, itiraf ediyor. Türkiye açılımın başladığı nokta ile gelinen nokta arasında büyük tahribat yaşadı. Bunun telafisi nasıl mümkün olacak?
AKP-DTP BİRBİRLERİNİ SUÇLUYOR: Başbakan'ın açıklamalarına bakınca, birlikte yola çıkan AKP ve DTP şimdi birbirlerini suçluyor. Biz böyle olacağını görmüştük, iktidar yeni yeni görüyor.
SOKAKLARDA GÜVEN KALKIYOR: Bugün yurdun değişik yerlerinde karakollar basılıyor, devletin güvenlik kurumlarına karşı saldırılar yapılıyor. Sokaklarda güven ciddi ölçüde kalkıyor. Türkiye'de herkes devleti arar hale gelmeye başladı, hukuku arar hale gelmeye başladı.
LİME LİME PARÇALANIYOR: Neden böyle? Çünkü devlet şiddet karşısında boyun eğmeyecek, şiddeti etkisiz kılacak, bütün insanların adına can güvenliğini, mal güvenliğini, hukukun üstünlüğünü güvence altına alacak bir kurum. Böyle bir kurumun var olduğunu giderek söylemek güçleşiyor. Lime lime ayrışıyor, parçalanıyor Türkiye.