'Bu hitap, hitap mı? Bu kadar basitleştiler'

Çarşamba 09.12.2009
Son Güncelleme: Çarşamba 09.12.2009
ABONE OL
Başbakan Erdoğan, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ın dün partinin grup toplantısında sarf ettiği, "Vicdanı, geziyi devam ettirmesine izin veriyorsa devam etsin" sözlerine sert tepki gösterdi. Gazetecilerin yorumunu sorması üzerine Erdoğan, sert bir ses tonuyla, "Bu konu, konu mu! Bu hitap, hitap mı! Bu kadar basiteşti bunlar" yanıtını vermekle yetindi. Erdoğan, German Marshall Fund toplantısında yaptığı konuşmada, "Ortaya çıkan iddianameler, iddialar, senaryolar, çirkin planlar Türkiye'nin geçmişte ne kadar büyük bir tehlike altında olduğunu ortaya koyuyor. Taktiklerle ve tehditlerle karşımıza çıkıyor" diye konuştu.

'EYVALLAH DEMEM'
Erdoğan, Doğan Yayın Holdinge yönelik maliyenin yürüttüğü soruşturmayla ilgili Türkiye'de basın özgürlüğünün zedelendiğine dair eleştirilere de şu sözlerle yanıt verdi: "Türkiye'de 7 yıl önce gazeteler iktidar belirlerdi. İktidarları basın getirir basın götürürdü. Bunun mağduru olan Tayip Erdoğan'ın eyvallah demesi mümkün değil."

'SİL BAŞTAN'
Erdoğan, 'demokratik açılım'la ilgili bir de uyarıda bulundu: "Milli birlik ve demokratik açılım çalışmaları Irak'ın kuzeyinde terör örgütünün tasfiyesine yönelik olacaktır. İlk tablonun tekrarlanması halinde, sil baştan yaparız. Bunu askıya alırız."

ÇAY DAVETİ
Öte yandan ziyaret kapsamında planlanmamasına karşın Amerikan First Laydsi Michelle Obama, Emine Erdoğan'ı çaya davet etti. İki first layd ABD saati ile 15.00'de Beyaz Saray'da bir araya geldi. Erdoğan ABD'deki temaslarının ardından gezisinin ikinci durağı olan Meksika'ya geçti.