Ahmet Türk'ten ilk değerlendirme

Cuma 11.12.2009 00:00
Son Güncelleme: Cuma 11.12.2009 19:29
ABONE OL
Anayasa Mahkemesi'nce siyasi yasak getirilen ve milletvekilliği düşürülen DTP Genel Başkanı Ahmet Türk, DTP'nin kapatılmasına karşın, demokratik siyasetin zafere ulaşacağını bildirdi.

Ahmet Türk, DTP Genel Merkezi'nden ayrışı sırasında yaptığı açıklamada şöyle dedi:

"Anayasa Mahkemesi kararını hepimiz gördük. Tabi ki Türkiye basından beri söyledik, sancılı bir süreç yaşıyor. Elbette ki demokratik siyasetin önünü kapatmak bir olumsuzluğu derinleştirir. Bu gerçektir. Ama biz bütün bunlara rağmen Türkiye barışını yakalaşacağına inanıyoruz. Bizim inancımız bu sancılı sürecin uzamaması. Herkesin bir daha düşünmesi. Barışın egemen kılınması için gerekeni yapacağız.

Türkiye parti kapatarak sorunları çözemez. Türkiye diyalog sorunlarını çözebilir. Daha önce aldığımız kararların arkasındayız. Kararlarımız aynen işleteceğiz. Ben buna inanıyorum. Mutlaka demokrasi ve barış zafere ulaşacaktır. Ne kadar engellenirse engellensin barıx ve demokrasi zaferde ulaşacaktır. Elbette böyle bir süreç yaşanması insanlarda kırılganlık yaratır. Bu kırılganlığın yüksek noktaya ulaşmaması için gerekli hassasiyeti göstereceğiz. Benim, Tuğluk'un ve arkadaşlarımızın yasaklanmış olması demokratik siyasetin bitireceği anlamına gelmez. Yarın açıklama yapacağız."