"İstifa dilekçelerimizi imzaladık"

Pazar 13.12.2009 00:00
Son Güncelleme: Pazar 13.12.2009 15:34
ABONE OL
Kapatılan DTP'nin Genel Başkan Yardımcısı Emine Ayna, ''İstifa dilekçelerimizi verdik imzaladık. Yarın Demokratik Toplum Kongresinin bileşenleriyle beraber, konuşup tamamen netleştireceğiz. Ama kesinlikle geri adım atmış değiliz'' dedi.

Anayasa Mahkemesince kapatılmasına karar verilen DTP'nin Genel Merkezine, sabah saatlerinden itibaren Ahmet Türk, Emine Ayna ve diğer parti yetkilileri geldi.

Partiye gelişinde gazetecilerin sorularını yanıtlayan kapatılan DTP'nin Genel Başkan Yardımcısı Emine Ayna, TBMM'de çalışmalara katılıp katılmayacaklarının sorulması üzerine, ''İstifa dilekçelerimizi verdik imzaladık, bu karardan dönmüş değiliz. Sadece bildiğiniz gibi aynı zamanda Demokratik Toplum Kongresinin bileşenlerinden birisiyiz. Yarın Demokratik Toplum Kongresinin bileşenleriyle beraber konuşup tamamen netleştireceğiz. Ama kesinlikle geri adım atmış değiliz o kararımızın arkasındayız'' diye konuştu.

Ayna, bu konuda herhangi bir görüş ayrılığının olmadığını öne sürdü.

Kapatma kararına karşı Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine (AİHM) yapacakları başvuruyla ilgili sorular üzerine Ayna, partinin hukuk komisyonunun bu konuda çalışma yürüttüğünü ifade etti.

Bazı milletvekilleri hakkında kesinleşmiş hapis cezalarının bulunduğunun hatırlatılmasına karşılık Ayna, ''Bu ilk kez olan bir durum değil. Her zaman düşüncelerimizden dolayı, düşüncelerimizi ifade ettiğimiz için davalar açılıyordu'' dedi.

Bir başka soru üzerine Emine Ayna, yeni parti kurulmasıyla ilgili henüz kendi aralarında bir tartışma yapmadıklarını söyledi.

Ayna, ''Siyasetten tamamen çekilip çekilmedikleri''nin sorulmasına karşılık, ''Siyasetten hiçbir zaman çekilmeyiz. Siyasetten, araçlarından birinden bizi yoksun etmeye çalışıyorlar ama siyasetin sadece bir aracı yoktur'' diye konuştu.

VERDİĞİMİZ KARAR KESİNDİR

Bağımsız Milletvekili Bengi Yıldız da dün itibariyle parlamentodan çekildiklerini hatırlatarak, bunun dışında yeni bir gelişme olmadığını söyledi.

''Meclis'ten çekilme, Meclis faaliyetlerinden çekilme anlamı mı taşıyor?'' sorusu üzerine Yıldız, şöyle devam etti:

''Bütünüyle istifalarımız eş başkanlarımızın tasarrufunda. Ama hiçbir şekilde direkt yada dolaylı Meclis çalışmalarına katılmayacağız. Sorular, araştırma önergeleri, gidip orada oturma gibi bazı haberler çıktı. Bu haberler doğru değil, verdiğimiz karar kesindir, hiç bir şekilde Parlamentonun hiç bir çalışmasına katılmayacağız. İstifa dilekçelerimiz uygun görüldüğü tarihte verilecek. Daha çok da Diyarbakır çalışmalarından döndükten sonra tahmin ediyorum o tasarrufu yapacaklar.''

Sorular üzerine, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin (AİHM) Batasuna partisinin kapatılmasına ilişkin kararına da değinen Yıldız, ''Biz hiç bir yerde şiddeti övmedik, ama Batasuna'da 'yaşasın' ile başlayan ve direkt o örgütü öven açıklamalar oldu. Biz, partimiz kapansa da şiddetin 21. yüzyılda hak arama yöntemi ve çözüm olmadığını söylemeye devam ediyoruz'' dedi.

''Yeni bir grup kuracak mısınız?'' şeklinde soru üzerine Bengi Yıldız, şu an gündemlerinde böyle bir konu olmadığını söyledi.

Yıldız, ''Yeni bir parti ile yola devam edilebilir mi?'' sorusuna da siyasal yaşamlarının devam edeceğini, ancak milletvekili olarak devam etmeyeceklerini ifade etti.

Bazı milletvekilleri hakkında kesinleşmiş hapis cezalarının bulunduğunun hatırlatılmasına karşılık da Yıldız, ''Biz yargıdan da cezaevinden de kaçmıyoruz. Bu ülkenin halen bu noktada olması tabii ki üzücü. Ama bu siyaseti tanıyanlar, ne yargılanmaktan ne de cezaevine düşmekten korkmadığımızı bunu çok rahatlıkla yapabileceğimizi biliyorlar. Aslında bir an önce dokunulmazlık kalksa ve bütün kamuoyu görse'' diye konuştu.

Bir başka soru üzerine de Yıldız, ''Herhangi bir siyasi partiye milletvekili olarak girmeyeceğiz. Üye olarak girebiliriz'' dedi.

Bağımsız Milletvekili Nuri Yaman da milletvekilliğinden istifa kararı ve bundan sonraki sürecin sorulması üzerine, alınan kararın hayırlı olmasını diledi.

Yaman, ''Halk bizi, 2.5 yıl önce özgür iradesiyle 'sorunlarımızı gidin Parlamento'da çözün' diye gönderdi. Şimdi bu halka danışmadan, görüşmeden, bizleri destekleyen demokratik kitle örgütlerinin düşüncülerini almadan böyle bir karar vermemizi uygun bulmuyorum. Sağduyunun, ortak aklın çıkması konusunda ülkenin çıkarına uygun bir karar alacağımızdan kimsenin şüphesi olmasın'' şeklinde konuştu.