''Eylemler maksadını aştı''

Pazartesi 21.12.2009 00:00
Son Güncelleme: Pazartesi 21.12.2009 21:59
ABONE OL
Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, TCDD'deki eylemin maksadını aştığını, burada işten çıkarmanın söz konusu olmadığını belirterek, ''Açığa alınma, işletmenin emniyeti ve araştırmanın daha sağlıklı yapılması için gereken bir uygulamadır'' dedi.

Yıldırım, TBMM Genel Kurulunda, bakanlığının 2010 yılı bütçesi üzerinde, milletvekillerinin sorularını yanıtladı.

Kısa sürede çok fazla yol yaptıkları için istimlak bedellerine ilişkin hukuki davaların zaman aldığını, ödemelerde gecikme yaşandığını belirten Yıldırım, Maliye Bakanlığı ile vardıkları mutabakat çerçevesinde, 2010'da ödemeleri hızlandıracaklarını bildirdi.

TCDD'de memurların ''iş bırakma'' eylemine ilişkin eleştirileri de yanıtlayan Yıldırım, işçinin hak arama yönünde yapacağı çalışmaların, ''başlarının üzerinde yeri'' olduğunu söyledi.

Yıldırım, ancak buradaki eylemlerin maksadını aştığını ifade ederek, ''Yürüyen trenler gece yarısı durdurulmuş, yolcular, makinistler indirilmiş, sinyaller yeşilken kırmızıya çevrilmiş, trenin frenleri sökülmüş... Bunun gibi, eylemin içeriğiyle bağdaşmayan hareketlerde bulunan arkadaşlar için soruşturma başlatılmış, 16 kişilik gruptan 6'sının soruşturması tamamlanarak, tekrar görevlerine iade edilmiştir. Bu soruşturma tamamlanınca diğerlerinin durumu da netlik kazanacaktır. İşten çıkarılma söz konusu değil. Açığa alınma, hem işletmenin emniyeti için hem de araştırmanın daha sağlıklı yapılması için gereken bir uygulamadır'' diye konuştu.

Yıldırım, yolcuların, bu mağduriyete destek vermediğini dile getirerek, bazı çalışanların başlattığı bu eylemde, hak arama mücadelelerine sonuna kadar saygılarının bulunduğunu söyledi.

TBMM Genel Kurulunda, konuşmaların ardından Ulaştırma ile Maliye bakanlıkları, Karayolları Genel Müdürlüğü, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, Denizcilik Müsteşarlığı, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, Gelir İdaresi Başkanlığı, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı ve Kamu İhale Kurumunun bütçeleri kabul edildi.