'Yeni iktidara hazırlanın'

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Türkiye'nin her alanda tehlikeli bir istikamete gittiğini savunarak, halkı bir kez daha görev yapmaya çağırdı. "Çare millettir, bu gidiş karşısında tek güç kalmıştır, o da milletin ta kendisidir" diyen Baykal, partisinin yeni döneme ve iktidara hazır olduğunu söyledi. Baykal, CHP grup toplantısında şu mesajları verdi:

YARGIDA YANGIN

Yargıtay Başkanı'nın feryadını dinledik. 'Ateş bacayı sardı. Yangın büyüyor. Yargı artık bağımsız değildir' diyor. Başbakan 'Kurumlar arası çatışmayı nereden çıkarıyorsunuz?' diyor. Başbakan'a "Yangın feryadı" da yetmemiş anlaşılan. Yargıtay'ın işi başından aşmış. Üye sayısı yetersiz. 34 üyenin ataması lazım. Bir türlü atanamıyor. Adalet Bakanlığı pazarlık yapıyor HSYK ile 'şu kadarını ben yapayım' diye. HSYK'nın gündemini belirleme sorumluluğunu taşıyan Adalet Bakanı'nın bu yaptığı açık bir Anayasa suçudur.
Referandum kararını getirdiler. Bunun altında HSYK'nın yapısını değiştirme amacı var. Bir amaç da Anayasa Mahkemesi'nin üye seçim yöntemini değiştirmek. O Anayasa Mahkemesi belki de seni Yüce Divan sıfatıyla yargılayacak.
Genelkurmay Başkanı, 'Silahlı Kuvvetler'e karşı saldırı var' dedi. Soru şu: Kim yapıyor bunu? Bu iş artık kişileri aştı, kurumu hedef alıp şüpheli konuma düşürüyor. Bakın Brezilya'da böyle bir soruşturma söz konusu oldu, askerler derhal 'istifa ederiz, ne darbesi' dediler. Ve böylece soruşturma konusu da rafa kalktı. Bizde ise adeta Silahlı Kuvvetler'e karşı dava açtı Başbakan.
Bu manzara karşısında Türkiye'nin çıkış yolunu ortaya koyacak tek güç milletin ta kendisidir. Yeni döneme yönelik sorumluluğumuzun farkındayız. Neyi nasıl yapacağımıza hazırız. İlk seçimde yeni bir iktidara hazırlanın.
Türkiye'nin sorunu muhalefetin darbeci değil iktidarın komplocu olmasıdır.
BİZE ULAŞIN