Beklenen resmi özür 53 saat sonra geldi

Türk büyükelçisine yönelik hakarete İsrail'den önce "yarım ağız" açıklamalar geldi. Ankara'yı tatmin etmeyen 'özürsüz' demeçlerin ardından Gül'ün, resmen özür gelmezse "Büyükelçimiz ilk uçakla gelir" sözleri Türkiye'nin tavrını net bir şekilde çizdi

İsrail Dışişleri Bakan Yardımcısı Danny Ayalon'un, Türkiye'nin Tel Aviv Büyükelçisi Oğuz Çelikkol'a yönelik diplomatik teamülleri aşan davranışı için beklenen özür 53 saat sonra geldi. Ayalon, dün akşam saatlerinde Çelikkol'a ilettiği tek sayfalık özür mektubunda, "Girişimin yapılış ve algılanışından dolayı özür dilerim. Sizi küçük düşürmek gibi bir niyetim yoktu" dedi. Türk Dışişleri Bakanlığı, Ayalon'un özrünü "tatmin edici" buldu ve yazılı açıklamayla, özrün kabul edildiğini ilan etti.

ÖZÜRSÜZ AÇIKLAMA
İsrail'den beklenen özrün gecikmesi ve tatmin edicilikten uzak yarım ağız düzeltmeler, diplomasi koridorlarında 53 saat süren gerilime neden oldu. 'Alçak koltuk' skandalının mimarı Ayalon, özür içermeyen ve Ankara'yı tatmin etmeyen ilk açıklamasında, "Yabancı büyükelçileri hor görmek tarzım değil. Gelecekte diplomatik anlamda daha kabul edilebilir şekilde duruşumu netleştireceğim" demişti. İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu ise özür içermeyen bu demecin kendisini tatmin ettiğini açıklamıştı. Bu açıklamaları yeterli bulmayan Türkiye, Çelikkol'u süresiz olarak geri çekmeye hazırlanırken en sert tepkiyi Cumhurbaşkanı Abdullah Gül dile getirdi. Gül, Ayalon'un tavrını, "Ne yaptığını bilmez adamın işi" sözleriyle değerlendirirken, resmen özür dilenmemesi halinde "Büyükelçimiz ilk uçakla gelir" dedi. Çankaya Köşkü'ndeki "7. e- Türkiye Ödül Töreni''nin ardından gazetecilerin sorularını yanıtlayan Gül, "Büyükelçiye yapılan tavrı nasıl değerlendirdiniz?'' sorusuna "Ne yaptığını bilmez bir adamın yaptığı iş ama nihayetinde İsrail'i bağlar. Bu işi düzeltmelerini bekliyoruz. Bugün akşama kadar yaparlar yaparlar, yapmazlar ise Büyükelçi sabah ilk uçakla Türkiye'ye gelir, istişarelere başlar'' karşılığını verdi. Gül'ün açıklamasına İsrail Dışişleri Bakanlığı üst düzey bir yetkilisinden, "Başka özür gelmeyecek" yanıtı geldi. İsrail'in resmi kanalından gelen bu açıklamaya karşın dün akşam saat 20.00'de Ayalon'un özür mektubu, Büyükelçi Oğuz Çelikkol'a ulaştırıldı. Ayalon mektubunda, "Girişimin yapılış ve algılanışından dolayı özür dilerim. Sizi küçük düşürmek gibi bir niyetim yoktu" dedi.

BEKLENEN MEKTUP
Özür mektubunun içeriğini ise Dışişleri Bakanlığı açıkladı. "İsrail'den beklediğimiz özür, Dışişleri Bakan Yardımcısı Danny Ayalon'un Büyükelçi Oğuz Çelikkol'a muhatap mektubuyla tarafımıza iletilmiştir" denildi. Mektupta şu ifadelere yer verildi: "Şahsınıza ve Türk halkına saygılarımı iletir ve çeşitli konularda farklı görüşlere sahip olmamıza rağmen, sizi temin ederim ki bunların Hükümetlerimiz arasında açık, karşılıklı ve saygıya dayalı diplomatik kanallardan ele alınması ve çözümlenmesi gerekir. Sizi küçük düşürmek gibi bir niyetim hiçbir şekilde yoktu. Girişimimin yapılış biçimi ve algılanışı nedeniyle özür dilerim. Lütfen bunu büyük saygı duyduğumuz Türk halkına iletiniz."

'MESELE ÇÖZÜLMÜŞTTÜR'
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Hırvatistan'ın başkenti Zagrep'te yaptığı açıklamada, mektubun talep edilen unsurları içerdiğini belirterek şunları söyledi: "Bu aşamada mesele bizim için çözülmüştür. Umarım bundan sonra ikili ilişkiler uluslararası diplomasinin gerektirdiği etik çerçevede seyreder. Biz bölgemizde barışın egemen olmasını istiyoruz. Türkiye ile İsrail arasında iyi ilişkilerin olmasını arzu ediyoruz." Öte yandan özür dilenmeseydi, görev yerine dönmemek üzere bugün Ankara'ya gelecek olan Büyükelçi Çelikkol, yolculuğunu iptal etmedi. Ancak Çelikkol'un gelişinin amacı bu kez, 17 Ocak'ta Türkiye'ye resmi ziyarette bulunacak olan İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak'a eşlik etmek.
BİZE ULAŞIN