Başkentte tünel yol zamanı

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Ankara'da her geçen gün araç sayısının arttığını belirterek, "Başkentte artık tünel yolların yapılmasının zamanı gelmiştir " dedi.

Başkan Gökçek, Ankara Minibüsçüler Esnaf Odası'nın Atatürk Spor Salonu'nda gerçekleştirilen Olağan Genel Kurul Toplantısı'na katılarak bir konuşma yaptı. Minibüs esnafının büyük sevgi gösterileriyle karşılanan Gökçek, esnafa seçimlerde kendisine gösterdiği ilgi ve destek için teşekkür etti. Ankara'da her geçen gün araç sayısının arttığına dikkat çeken Gökçek, trafiğin de artan araç sayısı nispetinde sıkıntıya girdiğini söyledi. Başkan Gökçek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Ankara'da belediye başkanı seçildiğimde trafiği rahatlatmak için gerçekleştirmeye başladığım alt-üst geçitlere karşı çıkanlar bugün de karşı çıkmaya devam ediyorlar. Bugün yaptığımız alt-üst geçit sayısı 110'a ulaştı. Eğer bunları yapmasaydık bugün Ankara trafiği ne durumda olurdu?"

Bu yıl en az 4 alt-üst geçit yapmayı planladıklarını kaydeden Gökçek, "Birincisi Gençlik Parkı'nın, eski Osmanlı Bankası'nın önünde yapacağımız alt-üst geçitle Ulus'un trafiğini rahatlatmayı planlıyoruz. Öveçler'de kamulaştırma nedeniyle duran bir alt-üst geçit meselemiz var. Bu sene mahkeme kararından sonra burayı inşa edeceğiz. Mamak tarafında Yeşilbayır'da ve zaman zaman kazaların arttığı Kayaş'ta iki alt geçidi tamamlamak istiyoruz" dedi.

Keçiören bölgesinde de trafiğin çok sıkışık olduğunu, kesinlikle çözüm bulunması gerektiğini belirten Gökçek, "Yukarıdan yol yapmamız mümkün olmadığına göre, Ankara'da tünel yolların yapılmasının zamanı geldi. Keçiören'den başlayarak hem İstanbul Yolu'na, hem de Eskişehir Yolu'na bu sene içinde olmazsa en geç 2011'de yeraltı yolları yapımını başlatmayı planlıyoruz" diye konuştu.

'HİZMETLERİMİZ ENGELLENİYOR'

Büyükşehir Belediyesi'nin başta trafik sorununu çözmek konusundaki çabaları ile diğer çalışmalarının engellendiğini söyleyen Gökçek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Ne adım atarsak atalım, Büyükşehir Belediye Meclisi'nde trafikle ilgili tüm adımlarımız CHP Grubu ve Çankaya Belediyesi tarafından engelleniyor. Atatürk Orman Çiftliği'ne paralel yol projesi hazırladık. Tren yoluna paralel olarak, Sincan'a kadar giden bir yeni yol için çalışmalar başlattık. Bu çerçevede karşılıklı açmayı planladığımız bulvarlarla trafiği rahatlatacak projelerimiz tamamlandı ve ihalesini yaptık. Maalesef Çankaya Belediyesi ve Mimarlar Odası mahkemeye başvurarak yürütmeyi durdurma kararı aldırdılar. Ankara'yı rahatlatma konusunda siz bir nefes alınca bunlar rahatsız oluyor. Ama biz yılmadan projelerimizi gerçekleştirmeye devam edeceğiz. Zannediyorum 1 veya 1.5 ay içerisinde TBMM'de Atatürk Orman Çiftliği ile ilgili özel çıkacak bir yasayla 2 sene içerisinde bu projelerimizi gerçekleştirerek, Ankara trafiğine bir parça daha nefes aldırmış olacağız."

Birçok sorunu minibüs esnafıyla beraber çalışarak çözdüklerini anlatan Gökçek, minibüs esnafın az da olsa şu andaki sorunlarını yine elbirliğiyle çözmeyi planladıklarını vurguladı. Şu anda ilk örneğini Hacıbayram'da yaptıkları durağın benzerlerini tüm minibüs duraklarında 2-3 yıl içerisinde gerçekleştireceklerini belirten Gökçek, durak yeri olmayan bölge bırakmayacaklarını söyledi. Minibüs esnafının ayakta yolcu taşıma ile ilgili sorunlar yaşadığını bildiğini ifade eden Gökçek, TBMM'de çıkacak bir yasayı takip ederek ayakta yolcu sorununu çözmeyi, hatta midibüs projesi ile 25 kişinin oturarak, 25 kişinin de ayakta taşınacak projeyi planladıklarını söyledi. Başkan Gökçek, bu projeyle bazı otobüs hatlarının midibüslere bırakılmasını sağlayarak, belediye otobüslerinin de yükünün hafifletileceğini kaydetti. Son olarak seçimlerden önce esnafa TOKİ ile işbirliği yaparak ev sahibi yapma sözü verdiğini hatırlatan Gökçek, minibüs ve taksi esnafının arzu ederse 15 yılda kira öder gibi ev sahibi olma şansı bulacağını belirtti.
BİZE ULAŞIN