Erdoğan'dan ayetli cevap

Erdoğan, "Türkiye'nin, Arap halkına karşı değişen olumlu tavrının, AB'ye üyelik durumunda değişip değişmeyeceği" yönündeki bir soru üzerine, "Bizim bir değişmez ilkemiz var" diyerek Kuran'dan bir ayetle karşılık verdi: "Emrolunduğu gibi dosdoğru olacaksınız."

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İslam Konferansı Teşkilatı Genel Sekreteri Ekmeleddin İhsanoğlu ile ortak basın toplantısında soruları yanıtladı.

Erdoğan, "Türkiye'nin, Arap halkına karşı değişen olumlu tavrının, AB'ye üyelik durumunda değişip değişmeyeceği" yönündeki bir soru üzerine, "Bizim bir değişmez ilkemiz var" diyerek Kuran'dan bir ayetle karşılık verdi: "Emrolunduğu gibi dosdoğru olacaksınız."

"Biz Ortadoğu'daki tavrımızı, bir defa kendi değerlerimizden gelen insani bir tavır olarak ortaya koyduk" diyen Erdoğan şöyle konuştu:

"Bu tavrımızı biz Gürcistan'da da ortaya koyduk, dünyanın bir başka yerinde olsa aynı tavrı yine koyarız. AB bunu asla değiştirmez. Biz AB'yi Hıristiyan klubü olarak değil siyasi klüp olarak görüyoruz. 50 yıldır AB kapısında bekletilen başka bir ülke olmamıştır. AB burada adil davranmamıştır"Başbakan Erdoğan, Suudi Arabistan'la vizenin kalkıp kalkmayacağı yolundaki soru üzerine, konuyla ilgili daha çok diplomat ve işadamlarını kapsayan bir gelişme olacağını söyledi.

"SUUDİ ARABİSTAN'LA TÜRKİYE İKİ KARDEŞ ÜLKE
"

Erdoğan, toplantının başında, Suudi Arabistan'la Türkiye'nin iki kardeş ülke olduğunu, askeri, ekonomik, ticari, siyasi alanlarda neler yapılabileceğini görüştüklerini söyledi.

Suudi Arabistan'la, bundan sonraki süreçte, yatırımlar konusunda neler yapılabileceğini görüştüklerini belirten Erdoğan, "Suudi Arabistan'la 2008 yılı itibarıyla 6 milyar dolarlık dış ticaret hacmine sahibiz ve bu rakamı iki yıl içinde 10 milyar dolara çıkarabilmenin kararlılığını ortaya koyduk" dedi.
"Türkiye ile Suudi Arabistan iki kardeş ülke. Kardeşliğimizin gereği olarak gerek altyapı, gerek üstyapı çalışmalarında çok aktif olarak çalışabileceğimizi gördük" diye konuşan Erdoğan, "G-20 içerisinde iki ülkeyiz ve bildiğiniz gibi Türkiye de dünya ekonomisi içerisinde 17. sırada yerini aldı. Hedefimiz üst sıralarda yer almak ve bu kararımızın dost kardeş ülkeler aracılığıyla çok kolay gerçekleşeceğini sanıyorum" dedi.

Suudi Arabistan'la enerji konusunda da görüştüklerini belirten Erdoğan, enerji konusunda iki ülkenin ortak iradesi bulunduğunu belirtti.

Erdoğan, kendilerine gösterilen misafirperverlik ve evsahipliğine teşekkür etti. Başbakan, "Kral Faysal vakfının layık gördüğü, 'İslama Hizmet' adlı yüksek ödül sebebiyle gurur duyduğunu" belirterek, bu ödülü şahsı ve milleti adına kabul ettiğini kaydetti. Erdoğan, "Bu ödül bizim sorumluluğumuzu daha da artıracaktır" dedi.
BİZE ULAŞIN