"Anayasa değişikliği sorunlara çare olmaz"

CHP lideri Baykal, İktidarın toplumu 'güç bende' anlayışıyla yönetmeye çalıştığını öne sürerek "AKP beceriksizliğini anayasa değişikliğinin arkasına saklamaya çalışıyor" dedi

Perşembe 28.01.2010
Son Güncelleme: Perşembe 28.01.2010
ABONE OL
CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Anayasa değişikliğinin Türkiye'nin temel sorunları olduğunu belirttiği ''işsizlik, yoksulluk ve yolsuzluğa çare olamayacağını'' savunarak, "AKP beceriksizliğini anayasa değişikliğinin arkasına saklamaya çalışıyor'' dedi. CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK) Genel Başkan Baykal, başkanlığında toplandı. Gündemdeki konuların değerlendirildiği toplantıda, iktidarın anayasa değişikliği talebinin yanlışlığı ve altındaki gerekçelerin her fırsatta vatandaşa anlatılması gerektiği vurgulandı.

"TOPLUM YÖNETEMEZ"
CHP lideri Baykal'ın toplantıda iktidarın toplumu "güç bende'' anlayışı ile yönetmeye çalıştığını, bu anlayışla anayasa değişikliğine gidilmesinin toplumda yeni gerginliklere yol açacağını ileri sürerek, şunları kaydettiği bildirildi: "AKP toplumu yönetemez hale gelmiştir. Bunu çeşitli bahanelerle halktan saklamaya çalışıyor. Her hafta bir bomba patlatıyor, belgeler ortaya atıyor. Onların benimsenmediğini gördüğü için şimdi de anayasa değişikliği ile halkı oyalamak istiyor. Türkiye'nin temel sorunları işsizlik, yoksulluk, yolsuzluktur. Anayasa değişikliği bu sorunlara çare olamaz. AKP beceriksizliğini anayasa değişikliğinin arkasına saklamaya çalışıyor. Meclis'te yeterli desteği bulamayacaklarını anladıkları için referandum yoluna gideceklerini söylüyorlar. Ancak bu referandum AKP hükümetinin sonu olabilir. Halk bunu sandık önüne geldiğinde referandumda da, seçimde de ortaya koyacaktır.''

KURULTAY HAZIRLIKLARI

Toplantıda ele alınan konulardan biri de Mayıs ayında yapılması planlanan Kurultay'a ilişkin hazırlıklardı. Kurultayda CHP'nin tek başına iktidarına dönük seçim programının açıklanması, bunun için de hazırlıkların hızla tamamlanması kararlaştırıldı. CHP, seçim programında projelerini, taahhütlerini ve sorunlara yönelik çözüm önerilerini somut olarak ortaya koyacak. MYK'da Tekel işçilerinin eylemi de gündeme geldi. Hükümetin bir an önce işçilerin mağduriyetine son vermesi gerektiği vurgulanarak, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Türk-İş arasında gerçekleştirilecek görüşmede kesin çözümün ortaya konması gerektiği kaydedildi.

SEÇİM PROGRAMI
Öte yandan, CHP lideri Deniz Baykal, seçimin Türkiye'nin gündemine girdiğini belirterek, 'iktidar' için düğmeye bastı. "Artık sadece şikayet yok, iktidar için reçeteyi de sunacağız" diyen Baykal, seçim programını açıklamaya başladı. CHP liderinin en önemli kozlarından birisi de hükümetin 'açılım' politikası ve gelinen sonuçları olacak.