LEVENT TÜZEMEN-Denizli'nin tabiriyle %51 Galatasaray

Cuma 12.09.2009
Güncelleme: Cumartesi 12.09.2009
ABONE OL
Galatasaray, ligde sezonun ilk derbisinde nasıl oynamalı? Rijkaard, Galatasaray'a 4-2-3- 1 oyun formatını oturttu. Beşiktaş'a karşı da böyle oynayacaklardır. Sağda Keita, solda Kewell, forvette de Baros, Arda'nın oyun liderliğinde pozisyon üretmekte zorluk çekmiyorlar. Tek sorun sistemin işleyişinde kritik rolü olan Ayhan'ın yokluğu. Ankara maçında gördük: Sarp-Topal ikilisi rakibi karşılama ve top çalma konusunda başarılılar. Ancak topları ileriye isabetli pasa dönüştüremiyor; Baros, Keita ve Kewell'ı iyi besleyemiyorlar. Bunun çözümü Kewell ve Keita'nın orta alana yanaşıp top almaları.

Milli maçlar ve verilen ara Galatasaray'ın yüksek formunu nasıl etkiler? Galatasaray'ın yükselen form grafiği üst üste maç kazanma alışkanlığı yarattı. Milli maç arasının Galatasaray'daki tahribatının boyutunu derbide göreceğiz. Çünkü milliler farklı ülkelerde, farklı iklimlerde maç oynayıp geri döndüler. Kayseri-Bosna hattında aşırı yorulan Arda, Bosna'da 70'ten sonra oyundan düştü. Oyun lideri olan Arda fiziksel çöküntü yaşamazsa, derbiye damgasını vurur. Galatasaray, Beşiktaş önünde takım savunmasının iyi yaparsa ofansif gücü yüksek, yaratıcı oyuncularıyla maçın dengesini lehine çevirebilir.

Galatasaray'ın favori gösterilmesi sarı-kırmızılıların performansına nasıl yansır? Galatasaray'ın takım olma özelliği Beşiktaş'a oranla daha pozitif. Fenerbahçe ve Beşiktaş'a oranla çok fazla transfer yapan sarı-kırmızılılarda gelenlerin uyum sıkıntısı yaşamaması kulübün kültüründen kaynaklanıyor. Galatasaray, mevcut hücum elemanlarıyla Türkiye'de her maçta her takıma gol atar; çok da pozisyon üretir. Sıkıntıyı ancak gol vuruşlarında başarısız olup skoru yakalayamazsa yaşar. Derbide beraberlik havası esse de, Galatasaray'ın galibiyet şansının yaratıcı oyuncuları sayesinde Denizli'nin tabiriyle % 51 olduğuna inanıyorum.

Rijkaard, Türkiye'de ilk derbisinde kurt Denizli'ye karşı... Kim avantajlı? Sezona en hazır takım olarak gireceğini umduğum Beşiktaş'ın uyumsuz görüntüsü beni şaşırttı. İki kupa kazanmış takımın hocası aynı. 4 maçtır oynayanların dörtte üçü de bu başarıya imza atanlar. Ama sahada sanki birbirleriyle ilk kez oynayan futbolcular var. Genel Sekreter Kenan Öner'in "Bülent Yıldırım'a güveniyoruz" demesi yönetimin bile ne kadar dağınık olduğunu gösteriyor. Beşiktaş'ta taşlar yerine oturmamış. Rijkaard Galatasaray'da her hafta üzerine koyarak ilerledi. Üstelik kulübeyi de maça iyi hazırlıyor ve iyi kullanıyor. Tobol maçından itibaren her hamlede mutlaka pozitif sonuç aldı. Ekibiyle beraber oyunu mükemmel okuyan Rijkaard, Denizli'den daha hazır ve daha formda.