Ya yabancı ya Sağlam

Terim sonrası Milli Takım'ın başına kimin geçeceği merak konusu olurken, yabancı isim ağırlık kazandı. Başkan Özgener, yabancıdan yana tavır koyarken; bazı üyeler ise 'yerli olmalı' fikrini ortaya attı

Milli Takım Dünya Kupası'na katılma hayallerini bir başka bahara bırakırken, gözler ay-yıldızlı ekibin başına gelecek olan yeni teknik adama çevrildi. Federasyon Başkanı Mahmut Özgener, Milli Takımlar Teknik Direktörü Fatih Terim'in istifasını kabul ederken, yeni hocanın yabancı olmasına kesin gözüyle bakılıyor. Fakat yerli bir adaya dönüş olursa da gündemdeki ilk isim Ertuğrul Sağlam... Kayseri, Beşiktaş ve Bursa'daki başarısı sonrası genç teknik adam, yerli bir aday söz konusu olursa birinci sıradaki yerini alırken, başkan Mahmut Özgener'in ise gönlünün yabancı bir teknik adamdan yana olduğu bildirildi. Başkanın yakın çevresine, "Türkiye ve Türk futbolunu yakından tanıyan bir isim istiyorum" dediği öğrenildi. Bu noktada 2 isim ön plana çıkıyor. Bunlar daha önce Türkiye'de görev yapmış olan Mircea Lucescu ile Guus Hiddink. Rumen teknik adam kalbindeki rahatsızlık nedeniyle daha az efor sarf edeceği bir görev düşünürken, Hiddink de Rusya'dan ayrılacağı için şu anda Türkiye Futbol Federasyonu'nun kafasındaki iki isimden biri...

DAUM VE SCOLARİ LİSTEDE
Ermenistan maçı sonrası yönetim kurulu hem Fatih Terim'in istifasını resmi olarak onaylayacak hem de yeni bir teknik adam için yol haritasını belirleyecek.
Bu arada yönetimdeki bazı isimler de yerli hocadan yana tavır takındı. Yola Türk bir teknik adamla devam etmeyi isteyen yöneticilerin başkan Özgener'e bunu ilettikleri kaydedildi. Sağlam'ın yanı sıra Mustafa Denizli, Bülent Uygun ve Hakan Şükür isimleri de gündeme geldi. Öte yandan yabancı adaylar arasında Fenerbahçe'nin hocası Daum ile Özbekistan'da çalışan Scolari de var.

SAĞLAM NE DEMİŞTİ?

Ertuğrul Sağlam, geçen Haziran ayında SABAH'a verdiği röportajda Milli Takım'la ilgili soruya, "Şu an Milli Takım'ın başında bir teknik adam varken bu konuları konuşmam. Milli Takım görevi önemlidir. Ancak Bursa'da uzun vadeli planlarım var" demişti.

BİZE ULAŞIN