Yerli mi gelsin yabancı mı?

LEVENT TÜZEMEN: Ben yerli bir isimden yanayım. Fakat yabancı bir teknik adam olacaksa ne olursa olsun Türkiye'yi, futbolumuzu iyi bilmeli. Bu değerler olmazsa, gelecek teknik adam patinaj yapar. Şöhretli bir isim ile kendimizi ancak aldatırız. Daum ve Mircea Lucescu gibi isimler ilk geldikleri yıllarda değil, sonraki süreçlerde daha başarılı oldular. Çünkü taraftarı, yöneticiyi ve ülkemizi daha iyi tanıdılar.

İSKENDER GÜNEN: Bu saatten sonra kesinlikle ay-yıldızlı ekibin başına yabancı bir teknik direktör getirilmeli. Zaten Fatih Terim sonrasında Milli Takım'ı Türkiye'de kaldıracak, taşıyacak bir teknik adam da yok. Ben böyle düşünüyorum. Ülkemizi, ülkemizin futbolunu, insanları iyi bilen, tanıyan ve takımımıza bazı yeni açılımlar kazandıracak bir yabancı hocayı Futbol Federasyonu görev başına getirmelidir.

GÜRCAN BİLGİÇ: Fatih Terim sonrasında Milli Takım'ın başına kim geçerse geçsin, çok zor bir dönem yaşayacaktır. Beklentilerin farklılaştığı ve başarının tek şart olduğu bir süreç yaşanacaktır. Böyle bir baskıyı karşılayacak yerli teknik direktörümüz var mı? Esas sorun işte buradadır. Aklımıza ilk gelen isimler bile, geçmişteki yıpranmışlıkları nedeniyle bu göreve "tertemiz" gelemeyecekler. Türk futboluna aşina olan yabancı bir teknik direktör akla gelen ilk çözüm... Bizimle aynı şartları yaşayan İngilizler bile çıkışı; İtalyan teknik adam Fabio Capello'yla yakaladılar. Bu geçiş döneminde bizim de yapmamız gereken aynı şeydir.

ATİLLA GÖKÇE: Türkiye'de kurban ettiğimiz teknik direktörler artık yoruldular. Bu süreç ve yaşananlar bizleri de sıkmaya başladı. Artık değerli, saygı duyacağımız ve futbolumuza katkı sağlayacak yabancı bir eğitimcinin iş başına gelmesi şart.

ÜMİT KAYIHAN: Öncelikle Fatih Terim devam edecekse, bunları konuşmamız pek doğru olmaz. Fakat bence Milli Takımımız'a gelecek teknik direktör, Türk futbolunun geleceği adına yerli olmalıdır. Bu daha geniş kapsamlı da düşünülebilir. Artık Türk teknik direktörler, Avrupalı meslektaşları arasında takdir görmeye başlamış, dünyaya neler yapabileceklerini kanıtlamışlardır. Ben şu anda seviyemizin Avrupa ayarında olduğuna inanıyorum. Ve bu işi yapabilecek çok Türk teknik direktörünün olduğunu gözlemliyorum. Yani Türk Milli Takımı'nın başına yerli hoca getirilmesinden yanayım.

BİZE ULAŞIN