Türk futbolunun geleceği için reçete

Milli Takım'a veda eden Fatih Terim, Türk futbolunun sorunlarını dile getirdi, gelecek için çözüm önerileri sundu. İşte İmparator'un reçetesi!

Kulüp takımları Milli Takım'ın önüne geçmemeli. Kulüpler Milli Takım'ın altyapısıdır. Futbolumuzun gövdesi kocaman ama ayakları incecik.
Yabancı oyuncu transferlerine bazı kriterler getirmek gerekiyor. Takımlar defans ve orta sahaya yabancı alıyor. Türk oyuncular da bu mevkilerde şans bulamıyor.
Ligimiz çok kaliteli değil. Avrupa'nun kalburüstü liglerinde oynayan futbolcumuz yok denecek kadar az. Yüksek rekabetin olduğu liglere oyuncu yollamalıyız.
Türk futbolcusu fizik kondisyonunun yetmediği gün, moral kondisyonu ile bunu tamamlar. Motivasyon sözcüğüne bu nedenle sihirli bir anlam yüklenmiştir. Futbolcularımızı artık fiziki açıdan daha iyi yetiştirmeliyiz.
Eğitimde Avrupa'nın gerisindeyiz. Futbol topu ile okulları bir türlü barıştıramadık. Türk futbolcusu, iyi eğitimli değil. Planlama ve koordinasyonda Avrupalı meslektaşlarının gerisinde. Üniversitelerden istifade alanımız çok düşük. Futbol sanki bilimden korkuyor.
Milli Takımlar hala çağın şartlarına uygun kamp ve eğitim merkezine kavuşabilmiş değil.
Türk futbolu, Avrupa'daki futbolcuları izlemek konusunda çağın gerisinde kalmıştır. Avrupa'daki Türk futbolcuların çoğu anadilini konuşamıyor. Kulüplerimizin de oradaki 5-6 milyon gencimizden faydalanması lazım. Avrupa'daki izleme komitelerini bir avuç insana bırakmamalıyız.
Futboldaki artan maç trafiği, yüksek tempoyla birleşince sakatlıklar sorun haline geldi. Sorunu sadece sağlık ekibine bağlamak, sığ düşünceden öteye gitmez.

BİZE ULAŞIN