Kıskançlığın ötesinde

İplerin koptuğunu "Alex'siz takım" ortaya çıkardı ama işin başlangıcı 3 Temmuz'dur. Kocaman'ın 3 kaptanla yapacağı duyurulan basın toplantısına katılmadı. UEFA'ya gönderilecek "Alacağım yoktur" belgesini imzalamadı. Hocaya başka konuşup, basına başka açıklamada bulundu.

Kıskançlığın ötesinde
Perşembe 23.08.2012
Son Güncelleme: Perşembe 23.08.2012
ABONE OL
Fenerbahçe'de hem Alex de Souza hem de Aykut Kocaman taraftarın fenomeni... 10'un Spartak Moskova maçından sonra twitter'a yazdıkları, kullandığı ifadeler taraftarı çok şaşırttı. Ama en sonda söyleyeceğimizi baştan vurgulayalım: Alex ile hem Aykut Kocaman'ın hem de Aziz Yıldırım'ın arasındaki iplerin kopması yeni değil. İki tarafın aslında bugüne kadar karşı karşıya gelmelerinin nedeni hep işlerin düzeleceği, bir tarafın ötekine bir adım yaklaşacağı umudunu taşıması. Alex'in Moskova'da yedek kalmasından sonra dile getirdiği şikayetlerinin nedeninde öncelik aslında Aykut Hoca değil. Bu iplerin kopmasında ve heykelinin dikilmesine karar verilen bir oyuncunun, birdenbire sembol niteliğinden çıkmasındaki öncelik 3 Temmuz süreci. 360 gün geriye gidelim. 26 Ağustos 2011'de Aykut Kocaman ile birlikte takımın üç kaptanının (Alex, Volkan, Emre) katılacağı duyurulan basın toplantısına.. Toplantıdan bir gün önce ve toplantı günü saatinin 13:00'ten 14:00'e alındığının duyurulduğu kulüp açıklamalarında hep üç futbolcunun da katılacağı vurgulanmışken, Kocaman'ın yanında sadece Volkan ve Emre medya karşısına çıktı. "Alacaklarımızdaki gecikmelerde sorun çıkarmayacağız. Bunu bilerek devam edeceğiz" açıklaması yapılırken, sahadaki kaptanın karede olmamasına kimse önem vermedi.

İmza atmadı!
Alex o günkü duruşunu, 7 ay sonra UEFA karşılaşmalarına katılmak için verilmesi gereken "Alacağım yoktur" belgesini imzalamayı kabul etmeyerek sürdürünce, hem yönetim, hem de Aykut Hoca nezdinde hükmünü sıfırladı. Brezilyalı yıldızın, "Paramı almadım. Bu kağıda da imza atmam" raconu profesyonel dünyada geçerli olabilirdi, ama kulübün borçlarını ödemek için tahvil çıkardığı, mali çıkmazlar yaşandığı süreçte, herkesi şoke etti.

Takım bensiz iyi
Bunun peşinden Süper Final'de kendisi yokken kazanılan Trabzonspor maçı sonrasında, "Takım bensiz daha iyi. Bunu bozmayalım. Beni oynatmazsa sorun olmaz" mesajını Aykut Kocaman'a gönderdi. Galatasaray maçı öncesinde de aniden "Ben hazırım" diye ortaya çıktı. Bursaspor ile oynanan Türkiye Kupası finalinde de, "Ben iyiydim. Görev verilse oynardım" sözleriyle Aykut Hoca'yı hedef tahtasına oturttu. Halbuki 20 gün antrenmanlara çıkmamıştı.

Sen de gidersin İplerin
koptuğunu "Alex'siz takım" açıklaması ortaya çıkarmıştı. Aykut Kocaman'ın, "Senden tek isteğim, yorulduğunda değiştirilmeyi işaret et" yaklaşımı da Alex'i tatmin etmedi. Tabela kalktığında, buruşan suratla kenara gelen oyuncu yüzünden seyirci ile karşı karşıya gelmek istemiyordu Aykut Hoca. Yine olmadı. Ali Yıldırım bu durumu çok iyi gördü. Alex'e, "Emre gitti. Sen de gidersin" fikrini ilettirdi. Tabii ki bu sözlerle değil. Daha sert ve daha ağır bir ifade ile. "Biz böyle bir şey demedik" diyecekleri için detayını yazmıyorum. Tablonun özeti: Aykut Kocaman, Alex'in yeteneklerinden yararlanmak istese de bugün itibarıyla sadece teknik heyetle değil yönetimle de Alex arasındaki ipler kopmuş durumda.

Heykeli açılamadı
Fenerbahçe taraftarının yaptırdığı Alex'in heykeli açılmayı bekliyor. Yoğurtçu Parkı'nda Lefter'in heykelinin bulunduğu alana konulan heykelin 4 Aralık 2011'deki açılışı ertelenmişti ancak bugüne kadar bir türlü gerçekleşmedi.

İşte 10'un olay sözleri
Alex, Brezilyalı gazetecilerin twitter'dan yedek kalması konusunda ki sorularına yaptığı yorumlarla sıkıntıyı farklı bir boyuta taşıdı. İşte o yazışmalar:
Daniel Coelho: Teknik direktörün seni kıskançlıktan yedek tuttuğu, gol sayısında senin onu geçmeni istemediği konuşuluyor. Doğru mu?
Alex: + veya - (Yorum yapmaktan kaçınıyor)
Andre Henning: Bu çılgın adamın seni oynatmaması talihsizlik.
Alex: Bilmediğin sebeplerden dolayı.
Julio Cesar: Eziyet olsun diye yedekte tutulduğun söyleniyor.
Alex:
Evet bugün yedektim.
Julio Cesar: Endişe etme. İsa, her zaman iyilerin yanındadır.
Reinaldo Pagode: Yedek kalmanı anlayamadım. Orta saha bu kadar kötüyken.
Alex: Bir gün sana anlatırım. Ama bir kelimeyle tanımlamak gerekirse, kıskançlık...
Reinaldo Pagode: Bunu öğrendim ve üzüldüm. Çünkü kıskançlık karşı tarafa da vardır. Ama ben seni tanıyorum.

U Dönüşü
Kendisini yedek bırakan Aykut Kocaman'ı "Kıskançlık" yapmakla suçlayan Alex'e yönetimden uyarı geldi. Yönetim, "Ya o mesajla ilgili gerekli açıklamaları yaparsın ya da yönetim olarak gerekli disiplin uygulamalarına gideriz" resti çekti. Brezilyalı futbolcu bunun üzerine yazdığı mesajları sildi ve Kocaman'ın tercihlerine saygı duyduğunu belirten yeni bir mesaj yayınladı. Alex, Türkçe olarak yazdığı mesajında şu ifadelere yer verdi: "Hocanın kararlarına hep saygılıyım ve hiç sorgulamadım. Herşeyden önemli olan kulüp ve hedefleridir. Ve lütfen Portekizce yazdıklarımı tercüme etmeye çalışıp, kelimelerin gerçek anlamlarını yitirmesine izin vermeyin." Alex, kulübün internet sitesine de "Vaslui maçından önce hocamızla yüz yüze görüştük. Birbirimize tüm düşüncelerimizi medeni şekilde aktardık. Bir şey söyleme ihtiyacımız olduğunda bunu karşılıklı, yüz yüze oturup konuşarak yaparız. Romanya'da yaptığımız gibi" açıklamasını yaptı.