Herkes haddini bilecek!

Konya yenilgisi sonrası Başkan Aziz Yıldırım'ın soyunma odasındaki bu sözleri şampiyonluğun fitilini ateşledi

'Giderim' deme lüksüm yok
"Dünyanın en büyük 20 kulübünden birini çalıştırıyorum. 'Giderim' deme lüksüm yok. Zirve bir kulüpte olmanın keyfini sürüp, işimi yapmanın ödülünü aldım. Devam etmeye hazırım."

Ersun Yanal, taktik tahtasının başına geçtiğinde yıl 1996'ydı... 18 yıllık kariyerinde Fenerbahçe ile ilk şampiyonluk kupasını kazandı. Antrenman ve rakip analizlerinden başlayarak, kandaki laktik asit oranına kadar laboratuvarı soyunma odasına indiren, oyuncuyu rakamlarla karneye bağlayan, performansı ölçülebilir hale getiren ve profesyonelliği standarta taşıyan bir teknik adam oldu.

Konya yenilgisi şampiyon yaptı

19. şampiyonluğun başındaki isim Ersun Yanal, uzun öykünün tek dönüm noktası olduğuna inanıyor. O da başrolünü Başkan Aziz Yıldırım'ın oynadığı bir maç sonrası toplantısı... Şampiyon hoca kendi ağzından o günü ve şampiyonluğu getiren etkenleri şöyle anlatıyor: "2-0 öne geçtiğimiz maçta Konya'ya 3-2 yenildik. Büyük şoktu. Başkan soyunma odasına girdi. Oyunculara, 'Hepiniz iyi oyuncularsınız. Ben bu sene şampiyon olacağınıza inanıyorum. Ancak şunu iyi bilin, teknik direktörünüze de inanıyorum. Onunla birlikte yola devam edecek, ipi göğüsleyeceğiz. Bu sürede herkes haddini iyi bilecek' dedi.

Başkan işimi kolaylaştırdı

Benim ve takımın arkasında durdu. Puan olarak önde olduğunuzda yenilginin baskısını kolay atlatırsınız. Ama Avrupa yasağı gelmiş, Süper Kupa'yı kaybetmişiz ve 2-0'dan maç vermişiz. Böyle bir durumda bu duruşu gösterip, bir anda her şeyi yola sokmamızı sağladı. Bu hava takımı da farklı yaptı, benim de işimi çok kolaylaştırdı."

Kahramanlar!

Yanal,
başarıda 2. sıraya Samandıra'yı koyuyor; "Bu ortamı ve organizasyonu kim sağladıysa Allah razı olsun. Teknik direktör olarak en mükemmel takım ve antrenman şartlarında çalıştım. Bize mükemmel bir ortam sağladılar. Hep güler yüzlü oldular ve motivasyonumuzu üst düzeyde tutmamızı sağladılar. Samandıra çalışanları, gerçek kahramanlardır." Oyuncularıyla ilişkisine gelince, onu da çok net ifade ediyor; "Beni seven de vardır, sevmeyen de. Ama bana kötü teknik adam diyemezler. Zaman geçtikçe oyuncular bunu anladılar. Bu bir ortak yürüyüş. Tempomuz da belli. Doğrular belliydi, hepsi de anladı."

7 oyuncunun ipini birden çekti

Hiçbir dönüşüm, sancısız olmaz. Fenerbahçe'nin şampiyonluk hikayesinin başında da ağır bir şok var. 2-0'dan 2-3'e gelen, Konya deplasmanı. Maç sonrasında herkes şaşırmıştı. Gözler Ersun Yanal'ın üstündeydi. Tartışılır bir halde göreve gelmişti ve güven ibresi dibe dönmüştü. Aziz Yıldırım soyunma odasında hocasına büyük destek verdi ama Yanal'ın içindeki kasırga dinmiyordu. Yakın çevresine, "Ben o maçta Yobo'yu kaleci, Mert'i de santrafor oynatsam, Fenerbahçe takımı 2-0'dan maç vermez" diyordu. Sorguladı bütün maçı ve değişim için radikal kararlar alması gerektiğine inandı. Yanal'ın sözlerini devam eden iki maçta söyledi. Eskişehir maçında, Konya 11'inden 7, 5-2 biten Sivas maçına ise Konya 11'inden 9 farklı oyuncuyla başladı. 2-0'dan maç vermeyi kendisine yedirmediği gibi, sahada gerekli fedakarlığı yaptığına inanmadığı 9 oyuncuya her şeyin bir bedeli olduğunu hatırlattı. Mesaj tüm takıma gitmişti. Oynamak isteyen, sahada gerekeni yapmak zorundaydı. Eğer teknik adamın istediklerini yapmak için çaba göstermiyorsanız, 11'de de olamayacaktınız.

Dönüm kararı!


Ersun Yanal resmen teknik direktör olduğunda, Aykut Kocaman'ın listesi üstünden transfer tamamlanmıştı. Bir santrfor alınacaktı. Benfica'da ön plana çıkan Cordazo ile Lokomotif Moskova formasını giyen Emenike… Aziz Yıldırım Cordazo için hevesliydi ama kafasındaki rakam da belliydi. Lokomotif 10 milyon Euro'ya aldığı Nijeryalı için, 13 istiyordu. Yanal seçimini Emenike'den yana kullandı. Çünkü topla mesafe kaydedebilen bir isimdi. Yıldız forvet, Antalya ve Gaziantep deplasmanlarında bu özelliği ile takıma galibiyeti getiriyor, Sivas ve Bursa maçlarında asist yapıyordu.

Ve Emenike topun ağzında!

Sezon içinde "kapris" birimi en yüksek oyuncu yine Emenike oldu. Galatasaray maçına yedek çıkınca, kulübede küskünlüğünü açıkladı. Beresiyle suratını kapattı. Sonradan oyuna girdiğinde de, takımı bırakıp kendi şovunun peşine düştü. Maç sonrasında Yanal, "Tek başına oynamak istiyorsa, buyursun; tenise başlasın" diyecekti. Emenike ile Webo arasında seçim yaparken zorlandı. Webo dakikada 120 metre kat eden, gücünü sakınmayan fedakar bir oyuncuydu. Emenike'nin hedefi de en az bu mesafeler olmalıydı. Webo antrenman temposuyla ciddi şekilde rekabete girdi. Eğer Rize maçında şampiyonluk ilan edilmeseydi, Emenike sezonu büyük ihtimalle kulübede kapatacaktı. Belki de yine öyle olacak !

Sarı -lacivert , Şampiyon Fener!

Fenerbahçeli futbolcular, Rize maçının ardından önce Etiler'deki Paper Moon'da şampiyonluk yemeği yedi, ardından Kuruçeşme'deki Reina'da kutlamaya devam etti.

YARIN:
Şampiyonluk için tek bir kural var... Moussa Sow'a ikna operasyonu... Samandıra'nın huzur formülü...

Goller Cepte
BİZE ULAŞIN