Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat’tan Tehdit Açıklaması

Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat’tan Tehdit Açıklaması
Tekirdağ merkez ilçe Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat, tehdit edildiğini ifade ederek "Siyah plakalı mafyöz adamlar benim üzerime hiç bir etki yapmaz" dedi.
İddiaya göre, bir firma, Süleymanpaşa ilçesinde 5 yıldızlı otel projesi için imar planında konut alanı olarak gözüken bölgeyi ticari alan olarak değiştirmek üzere belediyeye başvurdu. Ancak teklifte plana eklenen T lejantı Mekansal Planlar Yapım Yönetmeliğinde bulunmadığından talep, Süleymanpaşa Belediye Meclisi İmar ve Bayındırlık Komisyonunca reddedildi. İddiaya göre, talepleri belediye meclisince reddedilen firma temsilcisi, Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat’a makamında küfür ederek tehdit etti. Başkan Eşkinat, olay üzerine polis çağırarak şahıstan şikayetçi oldu.
Konu ile ilgili basın açıklaması düzenleyen Süleymanpaşa Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat, "Süleymanpaşa’da eğer konu bu şehrin rantını pazarlamaksa bu şehrin emanetçisi olarak 183 bin kişinin bana verdiği emaneti sonuna kadar korumak ve kollamak görevini kullanırım. Bu koruma ve kollama görevini yaparken de yerel basından da destek isteme hakkımı da isterim. Mesele şudur. Belediyelerde en büyük problem imar problemleridir. En büyük şaibeler ve en büyük spekülasyonlar arsa rantları üzerinde olmaktadır. İmar durumunu değiştirerek kentin imar rantını değiştirmek, birilerine çıkar sağlamak, kamuoyunda belediyecilik üzerine yapıştırılmış bir yaftadır" ifadesini kullandı.
Tekirdağ’da yerel bir gazetede çıkan habere çok üzüldüğünü ifade eden Eşkinat, "Benim üzüntüm bir yerel basın kuruşunun özellikle de basın meslek kuruluşu temsilcisi konumundaki bir arkadaşımızın hiçbir doğrulama yapmadan üstelik içinde bir sürü şaibe bulunduran bir biçimde bu işi alet etmiştir. Bu konuda üzüntüm sonsuzdur. Bu firma bana geldi, arazi almışlar ’Otel yapacağız’ dediler. Ben de ’Ne kadar güzel bu şehrin otele ihtiyacı var’ dedim. Bu konuyu ilgili başkan yardımcısı arkadaşa söyledik. Baktılar iki kat konut yapmak istemişler. Burada ciddi bir imar rantı oluşuyor. Bu firmanın başka bir firma ile davası da var. siyah plakalarla mafyöz olanlarla gelip dolaşmak Süleymanpaşa Belediye Başkanı üzerine herhangi bir yetki yapmaz. Benim herhangi bir tapulu toprağım yok. Rant oluşturmayı hedefleyecek bir yerim de yok. Benim arkadaşlarımın da yok. Biz omzumuza yüklenen sorumluluğun ne olduğunun bilincindeyiz. Bu Süleymanpaşa Belediyesi’nin imar haklarına yönelik bir tavırdır. Bunun sonuna kadar takipçisi olacağımızı ifade ediyoruz" dedi.
"TEHDİTLER BENİM MAKAMIMA VE MENSUBU OLDUĞUM PARTİYEDİR"
Firma yetkililerinin şahsına ve makamına küfür ettiğini iddia eden Eşkinat, "Burada var olan bir otelin müşteri potansiyelini korumak adına onun karşına el pençe divan durduğumuz için bunun verilmediği iddiası yapılmıştır. Bizim kendisine verdiğimiz cevap da kimsenin karşısında el pençe durmayacağımız yönündedir. Bunun üzerine şahıs ağzını bozarak gerek mensubu olduğum partiye gerek temsil ettiğim makama ve şahsıma küfür etmiştir. Bunun gereği olarak da kendisine kapı gösterilmiştir. Tavrın devam etmesi nedeniyle suç duyurusunda bulunulmuştur" şeklinde konuştu.
BİZE ULAŞIN