sabah.com.tr'ye ödül

SABAH’ın haber portalı www.sabah.com.tr’ye “en çok takip edilen internet gazetesi ödülü” verildi.

Pazartesi 11.05.2009 00:00
Son Güncelleme: Pazartesi 11.05.2009 19:37
ABONE OL
Eğitimde Bilişim Kültürü oluşumu (EBİKO '09) çerçevesinde Teknoloji ve Tasarım ve Sanat Merkezi Derneği'nce düzenlenen 5. Uluslararası Bilişim Olimpiyatı ödül töreni dün Beşevler Şura Salonu'nda yapıldı.

Olimpiyatlara bu yıl 32 ülkeden 72 ilden, 755 okuldan 5215 öğrenci 2350 proje ile başvurdu. Cumartesi günü jüriye projelerini anlatan öğrencilerin projelerinden 220'si finale kaldı. Dünkü ödül töreninde sonuçlar açıklanırken öğrenciler heyecanlı dakikalar geçirdi.

Ödül töreni çerçevesinde çeşitli dallarda birincilik, ikincilik ve mansiyon ödülleri verildi. Olimpiyatlara başvuranların hepsine bir "medya anketi" de sunuldu. Bu kapsamda anket daha sonra herkesin katılımına da açık tutuldu. Toplam 10 bin 500 kişinin katıldığı ankette bazı medya kuruluşları ödüle değer görüldü. "Sabah.com.tr" de "en çok takip edilen internet gazetesi" seçildi. SABAH'ın ödülünü, TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin verdi.

Ödül törenine katılan ve dereceye giren ilköğretim ve ortaokul öğrencilerine ödüllerini veren Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, 1969 yılında iki önemli olay olduğunu, birinin insanoğlunun aya gitmesi, diğerinin ise internetin bulunması olduğunu belirtti. Yıldırım, internetin aya gitmekten çok daha önemli bir buluş olduğunun ortaya çıktığını belirtti ve öğrencilere "Bizler size alfabe okuryazarlığını öğrettik. Siz de orta yaşlılara ve yaşlılara bilişim teknolojilerini öğreteceksiniz" dedi ve salonu dolduran gençlerden söz aldı. Yıldırım, gençler dışındakilerin de internet kullanmak istediğini belirtti ve seçim gezisi sırasında yaşlı bir kadınla köyde yaşadığı bir anıyı şöyle anlattı:

Bakan Yıldırım: Bir eksiğiniz var mı?
Yaşlı kadın: Çok şükür hiçbir eksiğimiz yok. Asfaltımız yapıldı, 150 kanallı uydumuz var, eksiğimiz yok.
Yıldırım: Hiç mi eksiğiniz yok?
Kadın: Var. Bizim burada internet çekmiyi...
Yıldırım: Ne işe yarıyor internet?
Kadın: Bir de bakan olmuşsun, daha interneti bilmiyorsun. Allah bilir sen messenger'ı da bilmiyorsundur.
Yıldırım: Messenger'ı ne yapacaksın?
Kadın: İsviçre'deki yeğenimle konuşacağım. Şehre gidiyorum bir sürü param gidiyor. Köye internet getirin de yeğenimin suretini buradan göreyim.

Bilişimle siyaset zor

Ulaştırma Bakanı, günümüz bilişim teknolojisiyle artık siyasetçinin bilim adamının bürokrasinin, esnafın işinin "zor" olduğunu belirtirken şöyle dedi: "Neyi söylediğinizi, söylediğinizin doğru olup olmadığını hemen karşınızda elinde bilgisayarı olan anında düzeltiyor. Onun için 'bilişim gelecek' diyoruz. Ben bir şey daha diyorum: 'Karayolunda, trafikte hız felakettir, bilişimde hız berekettir."

Resim altı

Ödülü sabah.com.tr adına Sabah Ankara Haber Müdür Yardımcısı Can Gazalcı, TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin'in elinden alırken.