Başvuru kısa mesajla olacak, 3N yurtdışını da kapsayacak

YARIN gece yarısından itibaren tüm Türkiye'de hizmete sunulacak 3N mobil hızlı internet erişimi farklı amaçlarla kullanılacak. Ancak vatandaşın kafası hâlâ karışık. 63.5 milyon SIM kartın bulunduğu Türkiye'de 3N kapsama alanında mobil hızlı internet başlıyor. SABAH 3N (Üçüncü Nesil- 3G Third Generation) hakkında bilmediğiniz sorularınızı sizden talep geldiği sürece yanıtlayacak.

Başvuru yaparsam başım yanar mı? Vazgeçebilir miyim? Hizmet kullanmadığınız sürece bir sabit ücret yok. Yani başvurdunuz diye ücret alınmayacak. Aynı tarifeleri, abonelikleri kullanmaya devam edeceksiniz. Yani vazgeçmenizi gerektirecek durum yok!
Nereye başvuru yapacağım? Kullandığınız operatöre kısa mesaj göndererek veya çağrı merkezini arayarak başvuruda bululabiliyorsunuz. Turkcell aboneleri 3G yazarak 2323'e kısa mesaj gönderiyor. Vodafone aboneleri 3G yazıp 3636'ya kısa mesaj attıklarında üye olabiliyor. Avea aboneleri de 3G yazarak 3334'e kısa mesaj göndererek başvuru yapabiliyor.
Nasıl kullanacağım? Önce 3N hizmeti kullanmak için uyumlu bir telefon, USB modem veya dizüstü bilgisayarınızın olması gerekiyor. Dizüstü bilgisayarınızın dahili SIM kart takılan modemi yoksa USB modem kullanabiliyorsunuz. Telefonunuzun 3N uyumlu olup olmadığını anlamak için şebekeyi elle seçin kullandığınız operatörün "3N" sinyalini görüp görmediğinize bakın.
Benim bulunduğum yerde 3N hizmeti var mı? Eğer uyumlu cihazınız varsa, hemen şebeke ayarlarından 3N sinyalini görüp görmediğinizi kontrol edin. Eğer bulunduğunuz bölgede yoksa operatörünüzü uyarın veya internet paketi almadan kontrol edin.
Ne kadar ödeme yapacağım? Turkcell ve Avea tarifeleri açıkladı. Vodafone'un tarifeleri de eli kulağında. En iyisi size en uygun mobil hızlı internet erişimi için hazır paketler almak. Operatörlerin hepsinde üst sınır bulunacak. Paket fiyatlarını gözden geçirip kullanım oranınıza göre tercihinizi yapın.
iPhone 3G aldım, görüntülü konuşma yapabilir miyim? 3N uyumlu her telefon görüntülü konuşmayı desteklemiyor. Kullandığınız telefonun ön yüzünde de kamera olması gerekiyor. iPhone ve BlackBerry telefonlar şu anda bu özelliği desteklemiyor.
Yurt dışında kullanabilir miyim? Evet. Yurtdışında operatör destekliyorsa ve Türkiye'de kullandığınız operatörle uluslar arası dolaşım (Roaming) anlaşması varsa, 3N hizmetinden faydalanıyorsunuz. Ancak kullanmadan önce tarifeleri kontrol edin. Sonra cebiniz yanabilir!

BİZE ULAŞIN