'Facebook Cumhuriyeti'

Çarşamba 16.09.2009 09:41
Güncelleme: Çarşamba 16.09.2009 10:02
ABONE OL
İnternet sosyalleşme sitesi Facebook, harcadığından daha çok kazandığını ve üye sayısının 300 milyonu aştığını açıkladı.

Facebook sitesinin eş kurucusu ve patronu Mark Zuckerberg blogunda yaptığı açıklamada, son üç çeyrekte "pozitif nakit akışı" elde ettiklerini ve son iki yıldır sağladıkları gelirin işletme masraflarını fazlasıyla çıkardığını belirtti.

"Bu bizim için önemli, zira Facebook bağımsız ve uzun dönemde kalıcı bir hizmet olma yolunda ilerliyor" diyen Zuckerberg, 5 yıl önce Harvard Üniversitesi'nde bir öğrenci odasında arkadaşıyla başlattığı web sitesiyle ilgili hiçbir mali veriyi açıklamadı.

Popüler sosyalleşme sitesinin kurucularından Zuckerberg, Facebook'un büyüme hızının artmaya devam ettiğini, Nisan'dan bu yana yüzde 50'den fazla artış gösterdiğini ve bunun da en çok üyeye sahip sosyalleşme sitesi olma özelliğini pekiştirdiğini kaydetti.

Zuckerberg'in bu açıklamasıyla Facebook'un hala net bir kazanç kaydedemediği, ancak giderek artan popülaritesinin mali anlamda verimli hale gelmeye başladığını kastettiği yorumu yapılıyor.
Uzmanlar, 300 milyonu aşkın üyesiyle Facebook'un her yıl reklamlardan yüzmilyonlarca dolar gelir sağladığını tahmin ediyorlar.