Mobil internet çok tuttu

Mobil geniş bant internet kullanıcı sayısının, yıl sonunda sabit geniş bant internet kullanıcısı sayısından fazla olacağı tahmin ediliyor.

  1. Haberler
  2. Teknoloji
Perşembe 08.10.2009 10:27 ABONE OL
Birleşmiş Milletler ve Uluslararası Telekomünikasyon Birliği araştırmasına göre, cep telefonu ve dizüstü bilgisayar gibi cihazlardan mobil olarak geniş bant internete ulaşanların sayısı yıl sonunda 600 milyona ulaşırken, sabit geniş bant internet abone sayısı 500 milyon civarında olacak. Verilere göre, mobil abone sayısı, sabit abone sayısına göre ortalama yüzde 50 hızla ilerliyor.

Mobil geniş bant internet erişiminin birçok yerde sabit hatlara göre daha yavaş, veri sınırlı ve daha pahalı olmasına rağmen bu kadar çok ilgi görmesi, kısıtlamaların azaltılması ya da ortadan kaldırılması durumunda mobil geniş bandın katlanarak artacağı şeklinde yorumlanıyor.

Araştırmaya göre, dünya nüfusunun yüzde 25'i internet kullanıyor. Ancak örneğin kıta Afrika'sında her 1000 kişiden biri geniş bant internete sahipken, kıta Avrupa'sında her 1000 kişiden 200'ü geniş bant internet erişimi üzerinden sanal dünyaya erişiyor.
BUGÜN NELER OLDU