Arşivler için şık dijital sandık ve anahtar geldi

Hafıza kartları, harici sabit diskler albüm, belge ve filmlerin saklandığı dijital sandıklara dönüştü. Yazılımla gelen kilitler de arşivlere izinsiz erişimi engelliyor

Pazar 13.12.2009
Son Güncelleme: Pazar 13.12.2009
ABONE OL
Dijital fotoğraf makineleri, video kameralar, mp3 çalarlar, paylaşım yazılımları ve web sitelerinin sayısı arttıkça dijital arşivlerin çapı genişliyor. İnternet hızı arttıkça da arşivlerin paylaşılması daha çok kolaylaşıyor. Böylece fotoğraf albümleri, Divx filmler, mp3 arşivler küçük flaş hafıza kartlarında veya harici sabit disklerde saklanıyor. Bazı özel dosyalar ya da arşivin tümü için özel şifreli erişim anahtar rolünü de üstleniyor. Üstelik daha profesyonel uygulamalarla bu arşivlere akıllı telefonları kullanarak internet üzerinden de erişebiliyorsunuz. Daha önce 1000 MB yani GB ile ölçülen harici diskler artık 1000 GB'ın üstüne çıkarak TB olarak sınıflandırılmaya başladı. Flaş hafıza kartları daha az enerji tüketen ve daha küçük boyutlara sahip olması nedeniyle kullanım alanı arttı. Fotoğraf makinelerinin, video kameraların, cep telefonlarının ve mp3 çalarların dijital kayıt saklama kapasitesini bu minik hafıza kartları belirlemeye başladı. Hafıza kartlarının kapasiteleri de MB yerine1000 MB yani GB seviyesinde ölçülmeye başladı. Yani eskiden 1 filmin zor sığdığı bu minik hafıza kartlarında 100'e yakın film saklanabiliyor. Böyle olunca evdeki televizyon, DVD çalar gibi cihazların da bu dijital kayıt cihazlarına bağlanması daha önemli hale geldi.

ALBÜMLER TV'LERDE

USB ve flaş hafıza kartları okuyan televizyonlara veya DVD çalara doğrudan okuyabiliyor. Böylece çektiğiniz bir videoyu veya fotoğrafları televizyondan izleyebiliyorsunuz. Yeni nesil LCD ve LED TV'lerin çoğunda USB veya HDMI bağlantısı veya hafıza kartı okuyucusu bu arşivlere ulaşmak için yeterli oluyor. Kablosuz iletişim yeteneğine sahip sabit diskler hatta flaş kartların ortaya çıkması bu kayıt cihazlarında şifrelemenin yani anahtar kullanmanın önemli olduğunu ortaya koydu. İnternet bağlantısı kablosuz erişim için kolaylık sağlasa da izinsiz girmek istiyenler için de bir kapı oluşmasına neden oluyor. Böyle olunca arşivlerin saklanması için anahtar yani dijital şifrelemeler büyük önem taşıyor.

YEDEKLEMEYİ UNUTMAYIN!
Harici diskler kolayca arızalanabiliyor veya minicik flaş hafıza kartları da kaybolabiliyor. Bu sebeple arşivleri yedeklemekte fayda var. Yedekler internette de tutulabiliyor ya da farklı kayıt cihazları da kullanılabiliyor. Birçok kayıt cihazında artık ücretsiz yedekleme yazılımı da sunuluyor.