Tek kullanımlık şifreler geliyor

Sanal Banka Mağdurları Derneği Başkanı Cem Polatoğlu, 1 Ocak'ta internet bankacılığında başlayacak ''tek kullanımlık şifre'' uygulamasıyla bir çok mağduriyetin önleneceğini söyledi.

Perşembe 17.12.2009 00:00
Son Güncelleme: Perşembe 17.12.2009 10:44
ABONE OL
Polatoğlu, yaptığı açıklamada, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumunun (BDDK) Bankalarda Bilgi Sistemleri Yönteminde Esas Alınacak İlkelere İlişkin Tebliği uyarınca, 1 Ocak 2010 tarihi itibariyle Bireysel İnternet Bankacılığına giriş için SMS ile tek kullanımlık şifrenin zorunlu hale geleceğini anımsattı.

Türkiye'de 2000 yılından bu yana, internet bankacılığı ve sanal ortamda alışverişin yoğun olarak kullanılmaya başlandığını belirten Polatoğlu, şöyle konuştu:

''Bu kullanım her geçen yıl daha çok kişinin internet erişimine ulaşmasıyla arttı. Buna bağlı olarak sanal ortamda dolandırıcılık mağdurları da artış gösterdi. 2000 yılından bu yana da yaklaşık 100 bin kişinin şifrelerinin çalınması sonucu hesapları boşaltıldı veya yüksek tutarda alışverişler yapıldı. Bu rakam sadece bize yapılan başvurulardan elde ettiğimiz veriler. Mağdurların sayısının bu rakamların oldukça üzerinde olduğunu sanıyoruz.''

''Tek Kullanımlık Şifre'' uygulamasını ''geç kalınmış'' olarak nitelendiren Polatoğlu, ''Aslında, internet bankacılığına geçildiği andan itibaren yapılması gerekiyordu. Üstelik bu yöntem en ekonomik korunma yöntemlerinden biriydi. Geç kalınmış olmasına rağmen faydalı olacaktır. Şifrelerin çalınmasıyla hesaplardan her yıl 1 milyar avro boşaltılıyor. Uygulama ile bu rakamın aşağılara düşeceğine inanıyorum'' dedi.

Sanal banka soygunlarının temelinde kimlik bilgisi hırsızlığı yattığını ifade eden Polatoğlu, vatandaşlardan kimlik bilgilerini mümkün olduğunca kimseyle paylaşmamalarını da istedi.

TEK KULLANIMLIK ŞİFRE UYGULAMASI

1 Ocak'tan itibaren Türkiye'deki tüm bankaları kapsayacak uygulama ile hesap sahiplerinden müşteri numarası, parola ve şifre bilgilerine ek olarak ''tek kullanımlık şifreleri''ni girmeleri istenecek.
Uygulamada müşterinin internet şubesine girmek istediğinde banka kendisine kısa mesaj aracılığıyla ''tek kullanımlık şifre''yi gönderecek.

Bu arada, internet şubesi kullananların işlerinin aksamaması için 1 Ocak 2010 tarihine kadar kayıtlı ve güncel bir cep telefonu numarasını ilgili bankalara teyit ettirmeleri veya bildirmeleri istendi.