Twitter 'hack'lendi!

Siber korsanlar bu kez de sosyal ağ Twitter’ı hedef aldı.

Cuma 18.12.2009 00:00
Son Güncelleme: Cuma 18.12.2009 14:38
ABONE OL
İngiliz Guardian gazetesi, "Twitter" adlı internetteki sosyal ağın ve popüler mesaj servisinin dün gece İranlılar tarafından "hacklendiğini" yazdı.

Gazete, yaklaşık 30 milyon kullanıcısı olduğu tahmin edilen Twitter'ın "hacklenmesinin" ardından, sayfanın birkaç saat kullanılamadığını, sayfaya giriş yapılamadığını ya da mesaj gönderilemediğini bildirdi.

Ayrıca gazete, Twitter'ın ana sayfasında kırmızı ve siyah bir ekran üzerinde yeşil renkli bir bayrağın ortaya çıktığını, ayrıca İngilizce ve Farsça sloganlar belirdiğini ve ekranda şu yazının yer aldığını kaydetti:

"BU VİRÜSE DİKKAT!" HABERİ İÇİN TIKLAYINIZ...

"SOSYAL AĞLARIN HAKİMİ KADINLAR" HABERİ İÇİN TIKLAYINIZ...

"TWITTER KULLANMAYI BECEREMEM" HABERİ İÇİN TIKLAYINIZ...

"TWITTER'DAN SANAL DUVAR KURULDU" HABERİ İÇİN TIKLAYINIZ...

"Bu site, İran siber ordusu tarafından hacklenmiştir. ABD, internet erişimini kontrol ettiğini ve yönettiğini düşünüyor ama yönetmiyor. Biz, gücümüzle interneti kontrol ediyoruz ve yönetiyoruz, dolayısıyla İranlıları kışkırtmaya çalışmayın."

Gazete, iki saat sonra sitenin normale döndüğünü belirterek, site yetkililerinin "planlanmamış bir arıza süresinin yaşandığını" bildirdiğini yazdı.

İran'da geçen haziran ayında yapılan cumhurbaşkanı seçimlerinin ardından da Twitter'ın ilgi odağı olduğunu hatırlatan Guardian, ABD yönetiminin Twitter'ı İran'daki cumhurbaşkanı seçimleri sonrasında yapılan protestoları duyurmaya ve yaymaya çağırdığını kaydetti.

Twitter'ı "hackleyen" grup hakkında çok az bilgiye sahip olunduğuna, ancak sayfaya bırakılan mesajların kafa karıştırdığına dikkati çeken gazete, şu yorumu yaptı:

"Her ne kadar hackerların bıraktığı mesaj Amerikan karşıtı olsa da sayfaya yerleştirilen yeşil renkli bayrak, Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'ın muhalifi Hüseyin Musavi'nin 'yeşil hareketini' akla getiriyor."

"FACEBOOK'TA ÇIPLAK TEHLİKE" HABERİ İÇİN TIKLAYINIZ...

"CEZAEVİNDEN FACEBOOK SAYESİNDE KURTULDU" HABERİ İÇİN TIKLAYINIZ...

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ...