Tüm liseler Vitamin'e bağlanıyor

Türkiye'nin öncü iletişim teknolojileri şirketi Türk Telekom, eğitime desteğini sürdürüyor.

Perşembe 24.12.2009 00:00
Son Güncelleme: Perşembe 24.12.2009 15:15
ABONE OL
Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu ve Türk Telekom Genel Müdürü Dr. Paul Doany'nin katılımıyla Antalya'da imzalanan protokol ile online eğitim destek yazılımı Vitamin'in lise versiyonu devlet liselerinde ücretsiz olarak kullanıma sunuldu. Bu protokol ile öğrenciler tarafından devlet liselerinden, öğretmenler tarafından ise internet erişim olan her yerden, Vitamin'in lise versiyonu ücretsiz olarak kullanılabilecek.

Türk Telekom Grubu'nun eğitim ve bilişim teknolojileri şirketi olan Sebit tarafından geliştirilen ve zengin görsellikle desteklenerek interaktif bir eğitim olanağı sunan Vitamin, bu yıl da Türk Telekom tarafından kamuya bağlı tüm liselere bağışlandı. Üç binden fazla canlandırma ve etkinlik ile öğretmenlere sınıf içi motivasyonu artırma, öğrencilerin derse aktif katılımı, soyut kavramları gerçek ortamda yapılamayacak deneylerle öğrencinin gözünde canlandırma ve konuyu kaçıran öğrencilerin tekrar etmeleri konularında destek sağlayan Vitamin, son olarak iletişim ve telekomünikasyon alanında dünyanın en iyilerinin belirlendiği Dünya İletişim Ödülleri'nde "En İyi İçerik Hizmeti" seçildi.

81 ilin milli eğitim müdürlerinin de katıldığı imza protokolünde konuşan Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, eğitimin alt yapısına çok önemli yatırımlar gerçekleştirildiğini söyledi. Bugünün ve geleceğin ihtiyaçları doğrultusunda yeniden şekillendirilen müfredat programının bilişim teknolojileri ile güçlendirilmesi büyük bir ihtiyaç olarak ortaya çıktığını belirten Çubukçu, milli eğitim müdürlerine, okullardaki bilgisayar laboratuvarlarının öğrencilere, ders saatleri dışında da velilere ve vatandaşlara kullandırılmasını istedi. Eğitim, bilim ve teknoloji alanında son 7 yılda çok önemli değişimler yaşandığına işaret eden Bakan Çubukçu, imzalanan protokolün yaşanan değişime çok önemli katkılar sağlayacağını belirtti. Türkiye'de bilgisayarlı öğretime ağırlık verildiğini, bütün ilk ve ortaöğretim kurumlarında bilgi teknolojileri sağlandığını ifade eden Çubukçu, sınıfların tamamında internet bağlantısı bulunduğunu kaydetti.

"ULAŞTIRMA BAKANLIĞI'NA MİNNETTARIZ"
Bu konuda Ulaştırma Bakanlığı'nın katkılarının her türlü takdirlerin üzerinde olduğunu vurgulayan Bakan Çubukçu, bu çerçevede bugün Sebit ile imzalanan protokolü son derece önemli bulduğunun altını çizdi. Bu işbirliğinin eğitimin kalitesine önemli katkılar sağlayacağını vurgulayan Bakan Çubukçu, şunları ifade etti: "Her geçen gün güçlenen bu işbirliği ve eğitimin kalitesine önemli katkılar sağlayacak destekler için Ulaştırma Bakanlığı'na, Türk Telekom ve Sebit çalışanlarına çok teşekkür ediyorum. Bu vesileyle il milli eğitim müdürlerimizin birkaç husus üzerinde hassasiyetle durmalarında fayda gördüğümü belirtmek isterim. Eğitimde nicelik sorununun gündemden çıkmış olması sevindirici olmakla beraber, eğitimde kaliteyi artırmak ve niteliği yükseltmek yönünde daha hızlı adımlar atmalıyız."

Çubukçu, engelli çocukların eğitimiyle, mesleki ve teknik eğitime üzerinde önemle durulmasını isteyerek her ilde mesleki ve teknik eğitime modüler eğitim sisteminin gerçek içeriğiyle uygulanması konusunda hassasiyet gösterilmesini talep etti. Okullardaki bilgisayar laboratuvarlarının öğrencilere ve ders saatleri dışında velilere, vatandaşlara açık tutulmasını da isteyen Bakan Çubukçu, "Bilgisayar teknolojilerinin gelişmeler karşısında çok hızla eskidiği göz önüne alındığında, bu laboratuvarların sürekli kullanıma açık tutulmasının önemi daha iyi anlaşılacaktır. Aksi halde kullanılmadan atılan bir yığın ortaya çıkacak. Bilgisayarların sınıflarda kullanılması için yeni modüller üretilmesi gerekir. Sanal sınıfların eğitim yazılımlarının ve diğer öğrenme araçlarının bu kadar yaygınlaştığı bir dünyada öğrenmenin bireyselleşmesi kaçınılmaz hale gelecektir." dedi.

Sadece anlatıma dayalı ders işleme sürecinin kalıcı öğrenmeye yetmeyeceğini vurgulayan Bakan Çubukçu, bu nedenle dijital teknolojiler ve yazılımların hızla sistemin merkezine yerleştirmenin zorunlu olduğunu dile getirdi. Çubukçu, illerdeki akademik başarının dijital teknolojilerin yararlanılmasıyla artırılabileceğine de vurgu yaptı. Eğitim sistemine, sadece milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı birimlerin değil, özel sektör ve diğer sektörlerin katkılarının bulunduğunu dile getiren Çubukçu, ''Türk Telekom AŞ'nin öğretmen eğitimi ve öğrencilerimize sağladığı Vitamin Eğitim Materyalleri gibi hizmetlerinin niteliğinin yüksek olması da bunun bir göstergesidir.'' ifadelerini kullandı.

"EVRENSEL HİZMET FORMUNDAN DESTEK SAĞLIYORUZ"
Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım da Tük Telekom'un iletişim ve haberleşmenin yanı sıra, Türk Milli Eğitimine önemli katkılar sağladığını söyledi. Yıldırım, "Türkiye genelinde 60'a yakın okul yapımı, ayrıca tüm okullara geniş bant internet erişimin sağlanması ve hatta bilgi teknoloji sınıfları kurulmasına katkı verilmesi internet kullanımının okullarda ücretsiz olması da bakanlığımızın evrensel hizmet formundan sağladığı destekler arasındadır." dedi.

Bilgi toplumuna gidişte en büyük kaynağın gençlerin bilgi ile donatılması olduğunu belirten Yıldırım, bu çerçevede bilgisayarın okuryazarlığının yaygınlaşması amacıyla 556 milyon TL civarında yatırım yapıldığını kaydederek şöyle devam etti: "Helali hoş olsun. Biz inanıyoruz ki buraya yaptığımız yatırım başka bütün alanlara yaptığımız yatırımdan daha verimlidir. Daha fazla ülkemize dönüşü olacaktır.

Cumhuriyeti kurduğumuz ilk günde büyük Atatürk kara tahta ve harfler ile verdiği o fotoğraf hepimizin hafızasında. Orada başlatılan eğitim seferberliği 80 yıl devam etti. Bugün alfabe okuryazarlığında yüzde 90'lara geldik. Biz cahilliğin belini kırdık derken, önümüze başka bir hedef çıktı. O da bilgisayar okuryazarlığı. Bilgisayar okuryazarlığı gelişmiş ülkelerin en önemli göstergelerinden biri haline geldi. O dönemlerde büyüklerin küçükleri eğittiği, öğrettiği alfabe okuryazarlığında durum tersine döndü. Gençler büyükleri eğitir öğretir hale geldi. Bilgisayar okuryazarlığında en büyük kaynağımız gençlerimizdir."

Yıldırım, bütün çabaların gençlere en iyi şekilde eğitim hizmeti vermek olduğunu vurguladı. Gençlerin hiçbir şeyden yoksun kalmaması için gayret gösterdiklerini dile getiren Bakan Yıldırım, "Bu protokolle birlikte eğitimde içerik konusunda da önemli bir aşamayı sağlamış bulunuyoruz. Bilgi yoksa geri kalmış kalkınmada gelişmeyi sağlamamış, yarış dışı kalmış ülke olmaya mahkumuz. Onun için bilgiye yatırım yapıyoruz. Bilgi toplumuna yatırım yapıyoruz." diye konuştu.

2023 HEDEFLERİ
2023'te 70 milyon vatandaşın bilgisayar okuryazarı haline gelmesi, bilgi iletişim cirosunun 160 milyar dolara ulaşması ve geniş bant internet erişiminin ülkenin her tarafında evlere en az 100 megabit kapasitesinde ulaştırılmasını hedeflediklerini kaydeden Yıldırım, konuşmasına şöyle devam etti: "Bu hedefler, 2023'lerde dünyanın en hızlı büyüyen 10 ekonomisi arasında Türkiye'nin yer alması için vazgeçilmez hedeflerindendir. Biz öncelikle Türkiye'nin her tarafına öncelikle geniş bant internet erişimini sağladık. Bu yıl içerisinde 3'üncü nesil cep telefonları ile bu iletişim otobanlarını havadan da vermeye başladık. Böylece internet erişim kapasitemiz yüzde 30 daha arttı. Başlangıçta bu kapasiteler çok gibi gözükürken bugün artık trafik gittikçe artıyor. Önce alt yapı olacak. Okullarımıza internet bağlamak yetmiyor. İçsellik de sağlamamız lazım. Öğretmenlerimize gençlerimizi eğitecek yazılımların sağlanması lazım. Vitamin gibi buna benzer içeriklerin bilgi temelli topluma geçişte çok önemli bir görevi ifa edeceğine inanıyorum."

"EĞİTİME YATIRIM, GELECEĞE YATIRIMDIR"
Türk Telekom Genel Müdürü Dr. Paul Doany ise, "Eğitime yatırım yapmak, Türkiye'nin geleceğine yatırım yapmaktır." dedi. Bu anlayış doğrultusunda eğitim yazılımı Vitamin'i Türkiye'deki tüm okullara bağışlamak yoluyla eğitime teknolojik destek vermeye başladıklarını ifade eden Doany, "Ülke çapında eğitim altyapısının geliştirilmesine ve çocuklara eğitim fırsatları sunulmasına katkıda bulunmaktan memnuniyet duyuyoruz. Ayrıca, Türkiye'nin bilgi toplumuna dönüşmesine önemli katkıda bulunacağına inandığımız Vitamin'in, Orta ve Güney Amerika'dan Orta Doğu'ya kadar birçok pazarda fen ve matematik eğitiminde global bir ürün haline geliyor olmasından gurur duyuyoruz." şeklinde konuştu.