Robot Herb, hasta ve yaşlıların kötü gün dostu olacak

Dünyanın en büyük robot enstitüsünün bulunduğu Carnegie Mellon Üniversitesi'nde Intel laboratuvarıyla birlikte geliştirilen Robot Herb, evde hasta ve yaşlıların kötü gün dostu olacak

Hiç en iyi arkadaşınızın robot olacağını düşünür müsünüz? Ben düşünmemiştim. Ancak yaşlandığınız veya hastalıktan dolayı bakıma muhtaç olunduğunda herkesin bir robot hemşiresi olabilir. En azından temel ihtiyaçları karşılamak için.. İşte bu senaryodan yola çıkarak yaşam kalitesini artırmayı hedefleyen uzun vadeli projeler, dünyanın en büyük mikro işlemci üreticisi Intel tarafından destekleniyor. Pittsburg'daki Carnegie Mellon Üniversitesi (CMU) özellikle robotlar konusunda uzmanlaşmış bir enstitüyü bünyesinde barındırıyor. Bu projelerden birinde de Intel'in Carnegie Mellon Üniversitesi'nde tanıştığım Herb, yaşlıların ve bakıma muhtaç hastaların dostu olarak yetiştiriliyor.

BEBEK GİBİ ÖĞRENİYOR

Göz olarak kullandığı kamera şekilleri belirliyor. Derinliği ve tam uzaklığı lazerle ölçüyor. Araştırmacılar her seferinde yeni engeller çıkartarak Herb'nin yeteneklerini geliştirmeye çalışıyor. Herb, tıpkı bir bebek gibi çevresindeki objeleri, hareketleri algılamaya çalışıyor. Tutacağı objeleri araştırmacıların geliştirdiği yazılımlar ve sensörlerle tanımaya çalışıyor. CMU'da doktora öğrencisi olan Mehmet Doğar, Ortadoğu Teknik Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği mezunu. Dünyanın en yetenekli robotlarından biri olan Herb'ü geliştiren ekip içerisinde yer alıyor. Herb'ün hedefi insanın yaşam kalitesini artırmak. Quality of Life (Yaşam kalitesi) adını taşıyan bir projenin parçası olan Herb, Carnegie Mellon Universitesinin (CMU) en önemli Robot projesi.

YAŞAMA ENTEGRE EDİLİYOR
Özellikle yaşlı ve rahatsızlığı olan insanlara yardımcı olma amacını taşıyan bu robotlar fabrikadaki statik şartlara göre değil, normal insan yaşamlarına entegre edilmeye çalışılıyor. Herb, masadaki içeceği görüyor, mesafeyi ve nasıl alacağını hesaplıyor ve ardından kol hareket ediyor. 3 parmağı ile şişeyi kavrıyor. Sonra öne doğru uzatıyor. Siz şişeyi tutup kendinize çekmeye çalışırken Herb ellerini açıyor. İşiniz bitince Herb şişeyi alıyor ve Recycling diyerek geri dönüşüm kutusuna bırakıyor. Yani çöp değil geri dönüşüm kutusuna atarak da bir mesaj veriyor.

ÖĞRENEN ROBOTLAR GELİYOR
Sanayide uzun süredir kullanılan robotlar belli bir hareketi yapmak için kullanılıyor. Laboratuvar koşullarında milyonlarca kez aynı hareketi yapıyor. Herb benzeri robotlar ise anlık durumlar karşısında hızlı bir tanımlama ile insanlarla içiçe yaşaması hedefleniyor. Bu yüzden proje oldukça uzun süreli yapılıyor.

KAMERA VE SENSÖR İLE ETRAFI GÖRÜYOR
Aslında robot Segway benzeri bir aracın üstünde hareket ediyor. Evdeki objelerin yeri değişse de kendine yeni bir rota belirleyerek verilen komutları yerine getiriyor. Herb bu hareketi yapması için yazılım mühendisleri yeni algoritmalar geliştiriyor. Yani Herb yazılım uzmanlari tarafindan hareket ettiriliyor. Şimdiye kadar 2 yılda 250 bin dolar harcanan Herb kullanılan sensörler ve kameralar aracılığıyla etrafını görüyor ve lazer ile hatasız mesafe hesabı yapmaya çalışıyor. Objeleri de büyüyen bir bebek gibi araştırmacıların yazılımları ile öğreniyor.

BİZE ULAŞIN