Google Türkiye'yi şikayet etti

Arama motoru Google yöneticilerinden David Drummond, Türkiye'yi şikayet etti.

Cuma 10.09.2010 00:00
Son Güncelleme: Cuma 10.09.2010 15:32
ABONE OL
Dünyaca ünlü arama motoru Google'ın hukuki işlemlerden sorumlu yöneticisi olan David Drummond, Amerikalı yetkililere, Çin ve Türkiye gibi ülkelerin bazı internet sitelerine erişimi yasaklamalarının hem insan haklarını hem de ABD ticaretini kısıtladığını söyledi ve sansür getiren devletlerin uyarılmasını talep etti.

ABD Ticaret Temsilcisi Ron Kirk ve şirket yöneticilerinin katıldığı halka açık toplantıda "Eğer bu durum fiziki ticarette yaşansaydı hepimiz uluslararası ticaret anlaşmalarının ihlal edildiğini söyleyecektik" dedi.

Sitenin hukuk departmanının başında bulunan David Drummond yaptığı açıklamada, Google'ın dünya genelinde yeni felsefesinin "kısıtlamasız internet" olduğunu hatırlatarak, yasaklamaların insan haklarını ihlal ettiğine dikkat çekti. Drummond kısıtlamaların dış ticaret yapan Amerikan şirketlerinin ticaretine de haksız bir kısıtlama getirdiğini de vurguladı.

Drummond konuşmasında özellikle Türkiye örneği üzerinde durdu ve YouTube'un iki senedir yasaklı olduğunu hatırlattı. Drummond, internet özgürlüğünün bir insan hakkı olduğunu, bunun yanı sıra serbest ticaret topluluğunun bir parçası olmak isteyen ülkelerin internetin serbest olmasını sağlamanın bir yolunu bulmaları gerektiğini ekledi.

Google'ın hukuki şefi, "Ufukta gözüken yeni ticaret anlaşmaları sayesinde internete sansür getiren ülkelere baskı uygulamak için yeni fırsatlar doğuyor" dedi. Drummond açıklamalarında Çin'deki sansürü de sık sık gündeme getirdi.