Nokia: Kurallar değişmese Türkiye herkes için cazip

Nokia Türkiye Genel Müdürü Pierce, regülasyonlardan şikâyet ederek, "Kurallar aylık değişmese Türkiye her firma için cazip" dedi

Çarşamba 15.09.2010
ABONE OL
Nokia Türkiye Genel Müdürü Conor Pierce, ekonomik ve siyasi istikrarın Türkiye'yi cazip bir ülke yaptığını belirtirken, regülasyonların sürekli değişmesinden şikâyet etti. Pierce, "Bu oyuna girmeyi zorlaştırıyor. Eğer kuralların değişmeyeceğine yönelik güven sağlanırsa Türkiye'ye gelen dış yatırımın daha kararlı olacağını düşünüyorum. Üstelik küresel ekonomik kriz sonrası Türkiye gibi sürekli büyüyen pazar bulmak çok kolay değil. Kurallar neredeyse aylık olarak değişmese, Türkiye her firma için cazip bir ülke" dedi. İrlandalı Conor Pierce kendi ülkesinden örnekler vererek, "İrlanda çağrı merkezi gibi servislere yönelerek iş ihtiyacını karşıladı. Yatırımcılara uzun vadeli yatırım için güçlü bir altyapı, vergi avantajı sundu" diye konuştu.

İNOVASYON MERKEZİ OLABİLİR
Türkiye'nin mobil teknolojiler konusunda inovasyon merkezi olabileceğini belirten Pierce, "Çünkü çevresindeki ülkeleri etkileyebiliyor" dedi. Nokia'nın şu ana kadar kesinleşmiş bir yatırım kararı olmadığını vurgulayan Nokia Türkiye Genel Müdürü Pierce, şöyle konuştu: "Türkiye emek yoğun yatırım istiyor. Ancak bu konuda Çin ile yarışmak doğru değil. Çünkü cep telefonu üretiminde katma değer pek yok. Türkiye Nokia'nın içerik ve internet servisleri Ovi'ye en çok katkıda bulunan ülkelerden biri. 45 bin Forum Nokia üyesi kullanıcı var. Bu Türkiye'yi ilk 10'a sokuyor. Bu konuda uzun ve orta vadeli bir yatırım planı daha gerçekçi olur."