Garanti ile Avea'nın SIM kart evliliğinden mobil cüzdan çıktı

  1. Haberler
  2. Teknoloji
Perşembe 09.12.2010 ABONE OL
Avea ve Garanti Ödeme Sistemleri'nin SIM kart üstündeki ortaklığı tüketicin cep telefonuna mobil cüzdan olarak giriyor. Dünyada ilk kez gerçekleştirilen proje test aşamasından sonra Avea müşterilerinin kullanabileceği mobil para ve banka BonusluAvea uygulamasına dönüştü. SIM kart üzerinde hem mobil banka ve cüzdanı ilk kez birleştiren proje hem temassız ödeme teknolojisi ile SIM kartı ilk kez biraraya getiriyor. Avea bayilerinde 20 TL'ye satılan kuyruklu SIM kart uygulaması 25 lira bonus ve 100 dakika konuşma hediyesini de SIM kart üstünde getiriyor. Hem para hem de mobil banka haline gelen kuyruklu SIM kart uygulaması banka ile operatörü biraraya getiriyor. Telefon değiştirmeye gerek kalmadan NFC (Yakın Alan İletişimi) teknolojisine sahip sim kartlar sayesinde cep telefonları cüzdan yerine geçecek. Bu projenin toplam maliyetinin ise 12 milyon doları bulduğu belirtildi. Pilot uygulaması mayısta Mastercard ile Gemalto'nun da desteğiyle başlatılan Bonuslu Avea'nın tanıtımı Paris'te düzenlenen Uluslararası Kart Teknolojileri ve Uygulamaları Fuarı Cartes'de gerçekleştirildi. Tanıtım öncesi basın ile bir araya gelen Garanti Ödeme Sistemleri CEO'su Mehmet Sezgin ve Avea CEO'su Erkan Akdemir, yeni projleri hakkında bilgi verdi.

HER YÖNE 100 DAKİKA

Akdemir, BonusluAvea ürünüyle birlikte her yöne ücretsiz 100 dakika konuşma süresi yüklendiğini söyledi. Mehmet Sezgin, cep telefonları üzerinden yapılan ödemelerin yakın gelecekte tüm ödeme yöntemleri arasında çok önemli bir yere sahip olacağını, 5 yıl içinde 3 telefondan birinde mobil ödeme altyapısının yer alacağını aktardı. Müşterinin kime ait olduğu kavgasının yarar fetirmediğini, müşkeri hangi uygulamayı kullanıyorsa müşteriye o kurumun hizmet edeceğini vurğulayan Sezgin, Gemalto'nun da katkırak 2011 sonunda 100 bin müşteriye ulaşmayı hedeflediklerini dile getirdi.

CEP'LE ÖDEME NASIL OLACAK?
Dün kullanıma sunulan Bonuslu Avea'yı kullanmak için yetkili Avea bayilerinden 20 liraya alınacak NFC SIM kart ile cep telefonlarını alışverişte kullanmak mümkün olacak. Sim kart telefona yerleştirildikten sonra Bonus, Shop&Miles ve Paracard'lar otomatik tanımlanıyor. Garanti Bankası müşterisi olmayanlar için de kişi adına otomatik olarak bir ön ödemeli kart tanımlanıyor. Böylece kredi kartı kullanmadan Dünyada ilk kez Türkiye'de kullanılacak. SIM kart ile temassız ödeme teknolojisi Türkiye'de 40 bin dünyada da 265 bin noktada ktüketiciler telefonunu okutarak ödeme yapabilecek.

5 SORUDA KUYRUKLU SIM KART
Her telefonda kullanılır mı?: Telefonların yüzde 80'inde kuyruklu SIM kart kullanılıyor. iPhone'ların pil kapağı olmadığı için şimdilik kullanılamıyor.
Nerede kullanılacak?: Köprü geçişlerinde, ulaşımda bilet olarak, kredi kartı olarak, stadyum girişlerinde, restoranlarda yemek kartı olarak kullanılabiliyor.
Müşteri kimin müşterisi?: BonusluAvea uygulamasında iki şirket SIM kart üzerinde ortak oluyor. Müşteri kullandığı uygulamada kimin hizmet alanıysa müşteri o şirketin müşterisi olacak.
Kuyruklu SIM kartı nerede bulurum?: Avea bayilerinde.
Telefon çalınırsa ne olacak?: Üzerinde sistemin kullanıldığı işaret olmadığı için sorun yok Avea veya Garanti Bankası çağrı merkezlerini aramak yeterli olacak.

BUGÜN NELER OLDU