3 boyutlu Mevlana ziyareti

Mevlana'nın 737. vuslat yıl dönümü etkinlikleri kapsamında ''3DLocationEarth.com'' adresli web sitesi tarafından sanal ortama taşınan Mevlana'nın türbesi, internetten üç boyutlu izlenebilecek.

  1. Haberler
  2. Teknoloji
Perşembe 16.12.2010 16:37 ABONE OL
3DLocationEarth.com Genel Müdürü Aybars Görpe, yaptığı yazılı açıklamada, Google Earth taban programını kullanarak, üç boyutlu sektörel bir rehber hizmeti sunan 3DLocationEarth.com'un Mevlana Celaleddin Rumi'nin türbesini üçüncü boyuta taşıdığını bildirdi.

Hz. Mevlana'nın 737. vuslat yıl dönümü dolayısıyla hayata geçirilen uygulama sayesinde, Mevlana'nın Konya'daki türbesinin ''www.3dlocationearth.com/mevlanamuzesi'' linkinden üç boyutlu olarak görülebileceğini ifade eden Görpe, türbenin birkaç gün içerisinde Google Earth üzerinden de ziyaret edilebileceğini belirtti.

Çalışmanın Konya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğünün direktifleriyle 3DLocationEarth.com tarafından hayata geçirildiğini bildiren Görpe, şunları kaydetti:

''Bu sayede Hz. Mevlana Türbesi, bulunduğu bölge, geliş-gidiş güzergahları, ulaşım alternatifleri ve gerçeğiyle birebir özellikteki tüm iç ve dış detaylarıyla birkaç gün içerisinde Google Earth üzerinden de üç boyutlu olarak görülebilecek. Uygulama ile artık sadece Türk halkı değil, dünya genelindeki yaklaşık 500 milyon Google Earth kullanıcısı, internete girdiğinde Hz. Mevlana'nın türbesini sanal olarak ziyaret edebilecek.''

Görpe, 3DLocationEarth.com'un bundan önce de Topkapı ve Dolmabahçe Sarayları, Sultanahmet Camisi ve Sultanahmet Medyanı, Mısır Çarşısı, Yedikule Zindanları, Rumeli Hisarı, Galata Kulesi ve Kızkulesi, Efes Antik Tiyatro, Aspendos ve Mersin Kız Kalesi gibi önemli tarihi ve kültürel eseri Google Earth üzerine konumlandırarak ziyarete açtığını anımsattı.

BUGÜN NELER OLDU