İstanbul internetin merkez üssü oluyor

Superonline 5 ülkeden 7 operatörle karasal internet altyapısı kuruyor. Projeyle 2 milyar kişiye kesintisiz internet hizmeti sunulacak. İstanbul internet üssü olacak

  1. Haberler
  2. Teknoloji
Cuma 17.12.2010 ABONE OL
İstanbul'u bilgi otobanının merkezi haline getiren projelere bir yenisi daha eklendi. Turkcell Grup şirketi Superonline'ın yer aldığı, 5 ülkeden 7 operatör işbirliğinde gerçekleştirilecek karasal internet altyapısı kurulmasına yönelik Regional Cable Network (RCN)-Bölgesel Kablo Şebekesi Projesi ile 2 milyar insana kesintisiz internet hizmeti sunacak ve İstanbul'u bölgenin internet merkezine taşıyacak. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım, "Bölgesel Kablo Şebekesi Projesi'' imza töreninde yaptığı konuşmada, "Türkiye coğrafi konumunun getirdiği sorumluluğu yerine getirme, gereğini yapma noktasında olduğu bir kez daha anlaşılıyor. Türkiye medeniyetlerin buluştuğu, kuzeyden güneye, doğudan batıya asırlarca İpek Yolu, Bağdat Yolu, Kral Yolu olarak insanlığın yaşamı için hizmet vermiş bir konumda. Bugün değişen dünyada, iletişim çağında bu konumunu sadece ulaşım yolları, sadece hızlı tren hatları, sadece enerji koridorları ile değil medeniyetlerin, insanların refahı ve kalkınması için kullanıp bu yönde bölgesel ve küresel ortaklıklar gerçekleştiriyoruz" dedi.

İNTERNETE BAĞIMLILIK ARTIYOR
İletişim ağlarının yedeklenmesinin önemine değinen Yıldırım, beş sene önce Akdeniz'de bir kablonun koptuğunu, bunun da iletişim konusunda büyük sıkıntıların yaşanmasına neden olduğunu anımsattı. Yıldırım, "Türkiye'de internet yoğunluğu 2003'ten 2008'e kadar 4 kat artmıştır. Bugün yüzde 45'lere ulaştı. Avrupa Birliği'nde yüzde 55'ler, ABD'de ise yüzde 75'in üzerinde seyrediyor. Genç yaşlı fark etmeksizin herkes internete bağımlı hale geliyor'' diye konuştu. Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv, RCN'nin Türkiye'yi ve bölgeyi geleceğe taşıyacağını söyledi. İnternetin yarattığı fırsat eşitliğinin bölgedeki ve Türkiye'deki insanlara yayılmasında bu projenin büyük önem taşıdığına işaret eden Ciliv, RCN'nin uzanacağı hat boyunca geçeceği ülkelerde kalkınmaya da katkı sağlayacağını anlattı. Konsorsiyum Başkanı Amiri de yaptığı sunumda, projenin internet altyapısı bakımından diğer çalışmalardan önemli farklılıklar sunduğunu belirtti. Projenin, sadece teknolojik ilerlemeyi değil aynı zamanda, içerisinde yer alan ülkelerdeki ekonomiyi de olumlu yönde etkileyeceğini ifade eden Amiri, Ortadoğu'da internete yönelik ihtiyacın gittikçe arttığını söyledi.

YEDEKLİ BİLGİ OTOBANI

Genç neslin video ve oyun indirme konularındaki ihtiyaçlarını karşılamaları gerektiğini vurgulayan Amiri, "Rota ve kapasite konusunda eşsiz bir proje hazırladık'' şeklinde konuştu. Bölgede deniz altından ilerleyen, İngiltere'den Japonya'ya kadar uzanan 7 internet altyapı kablosu bulunduğunu anlatan Amiri, bunlardan bir kısmının kullanıldığını, bir kısmının ise henüz hizmete sunulmadığını hatırlattı. İnternet trafiğinin büyük kısmının bu kablolardan sağlandığını belirten Amiri, ''Denizaltı kablolarla ilgili sorun olduğunda zaman alıyor. Projemizde kara kabloları yer alacak" dedi.

'JADI' deniz 'RCN' karadan
İstanbul'u internet otobanının merkezi haline getirecek ilk imza Türk Telekom'un JADI LİNK Projesi ile başladı. "Cidde, Amman, Şam ve İstanbul'u birbirine bağlayacak olan "JADI LINK" (Jeddah- Amman- Damascus- Istanbul) projesi denizden ilk adımı atmıştı. Superonline karadan yedekli bir iletişim ağını başlatmış oldu.

2 milyar insana hizmet taşıyacak
Birleşik Arap Emirlikleri'nden Etisalat, Suudi Arabistan'dan Mobily, Ürdün'den Ürdün Telekom/Orange Jordan ve Mada-Zain ortaklığı, Suriye'den Suriye Telekom İdaresi ve Türkiye'den Superonline işbirliğinde gerçekleştirilen proje için 1 milyar TL'lik yatırım yapılacak. Bölgedeki 2 milyar insan için internet kapısı açacak proje ile Füceyre'den başlayıp Riyad (Suudi Arabistan), Amman (Ürdün) ve Tartus'tan (Suriye) geçerek İstanbul'a ulaşacak fiber optik kablo hattı, Ortadoğu'da ilk defa Körfez bölgesinin tamamını kapsayacak. Geçtiği ülkelerin internet ihtiyacını karşılayacağı ve hattın yol aldığı tüm ülkelerde tercih edilen transit trafik rotası olacağı öngörülen hat, 2011'in ikinci yarısında kullanıma açılacak.

Avrupa'ya yedekli bağlantı
Kuş uçuşu 3 bin 875 kilometre olan ve yedekli yapısıyla toplam 7 bin 750 kilometreyi bulan RCN Projesi, su altı ve fiber kabloların en yoğun birleşme noktalarından biri olan Füceyre ve Batı arasında en uzun karasal fiber optik altyapısını getirecek. Bulgaristan sınırında hazır durumda olan yaklaşık 15 bağlantı noktası üzerinden Avrupa'ya ulaşma fırsatı da yaratacak RCN altyapısı, saniyede 12,8 terabit veri taşıma kapasitesine sahip olacak. Fiber optik kabloların izleyeceği iki farklı rotada ilk aşamada saniyede 2,4 terabit kapasite aktif hale getirilecek. Benzerlerinden farklı olarak RCN'de yer alan tüm operatörler ilk günden itibaren her iki fiber optik kabloyu da yalnızca bu iş için ayıracak ve çıkan sorun diğerine yansımayacak,güncellenmesi çok daha kolay hale gelecek.

'Hız kapasite rekoru kıracak'
Proje ile Türkiye üzerinden Avrupa ve Amerika ile Asya ve Uzak Doğu'nun birbirine bağlanacağını ifade eden Ciliv, RCN'nin internet hızı açısından eşsiz bir kapasiteye sahip olduğunu vurguladı. Projenin İstanbul'u bir internet merkezine dönüştüreceğini belirten Ciliv, "Projemiz sayesinde 2 milyar insana kesintisiz internet hizmeti sunacağız'' diye konuştu. Mobil internet kullanıcı sayısının gelecekte 5-6 milyara ulaşacağını öngördüklerini ifade eden Ciliv, İstanbul-Füceyre arasında kurulacak hat boyunca kesintisiz internet imkanı sunulacağını dile getirdi. Ciliv, projenin hayata geçmesinde katkı sağlayan Ulaştırma Bakanı Yıldırım ile RCN ortağı şirket yöneticilerine teşekkür etti.

BUGÜN NELER OLDU