En çok hangisi tercih ediliyor?

iOS kullanıyorsanız hangi sürüme sahipsiniz ve memnun musunuz?

En çok hangisi tercih ediliyor?

Apple'ın geçtiğimiz yıl haziran ayında duyurduğu, sonrasında da 17 Eylül itibarıyla iPhone 6 ve iPhone 6 Plus'ın tanıtımıyla kullanıcılara sunduğu iOS 8 işletim sistemi, an itibarıyla en popüler iOS işletim sistemi versiyonu konumunda.

Apple tarafından paylaşılan son verilere bakıldığında, iOS 8'in %68'lik kullanım oranı bulunuyor. iOS kullanıcılarının %29'u iOS 7'yi tercih ederken, %4'ü de daha eski sürümleri kullanmaya devam ediyor.

iOS 8, şu an için iOS 7 ile kıyaslandığında biraz geriden geliyor diyebiliriz. iOS 7'nin çıktığı dönemde cihazların %78'ine kurulmuştu. Bu karşılaştırmada iOS 8 geride görünüyor, ama bunda 8 ve 16GB cihaz kullananların iOS 8'e yeterli alan olmadığı için geçmek istememesinin de payı var.

Tabii iOS 8'te Bluetooth, şebeke, şarj problemleri başta olmak üzere birçok sorun görüldü. Yayınlanan güncellemelerle bunlar giderilmeye çalışılsa da hala bazı sorunlar devam ediyor. Öte yandan, hem bu sorunlar hem de güncelleme dosyalarının çok fazla yer kaplaması sebebiyle geçtiğimiz günlerde Apple'ı mahkemeye vermişlerdi.

Mahmut Saral

BİZE ULAŞIN