iOS ve Android en savunmasız platformlar olabilir

Güvenlik çözümleri geliştiren ünlü Kaspersky firmasının CEO'su Eugene Kaspersky Avustralya'da katıldığı bir konferansta Windows Phone'un iOS ve Android'e kıyasla daha güvenli bir platform olduğunu ifade etti.

iOS ve Android en savunmasız platformlar olabilir
Kaspersky'e göre en tehlikeli senaryolar doğası gereği hayli kapalı olan iPhone ile mümkün hale gelebiliyor. Hacker'lar iOS konusunda hayli takıntılı durumda ve bu mobil işletim sisteminde sayısız açık bulunmakta. En kötü durumda milyonlarca iPhone'un enfekte hale gelmesi mümkün ve üçüncü parti antivirüs çözümler ile sorunun çözülmesi olası değil, çünkü geliştiricilere bu fırsat sunulmuyor.

Kaspersky'e göre Android de iOS kadar tehlikeli ve sürekli atak altında kalıyor. Windows Phone platformunun ise şu ana dek hayli temiz olduğu görüşünde. Mobil kullanıcıların % 97'si çevrimiçi bankacılık hizmetleri gibi parola içeren bir servis kullandığı için mobil işletim sistemleri siber suçlular için oldukça cazip bir arena. Bu arada güvenlik uzmanının bir akıllı telefon sahibi olmadığını ve mobil iletişim için eski Sony Ericsson telefonunu kullandığını sözlerimize ekleyelim.
BİZE ULAŞIN