Elektrikli 'elma' 2019'da yollarda

Apple, elektrikli otomobil geliştirme planlarını hızlandırırken, projenin piyasaya çıkış tarihinin 2019 olduğu öğrenildi.

Elektrikli 'elma' 2019'da yollarda
Wall Street Jounal'ın konuya yakın kaynaklara dayandırdığı haberine göre, şirket bir yıldır Apple markalı Otomobil geliştirmek için fizibilite çalışmaları yapıyor.

SÜRÜCÜSÜZ OLMAYACAK

Bu amaçla ABD Kaliforniya'da hükümet yetkilileriyle de görüştü. Titan adlı proje grubunun liderlerine otomobil geliştirme ekibinde 600 olan kişi sayısını üç katına çıkarma izni verildi. Apple, sürücüsüz otomobil uzmanlarını da işe almaya başladı. Ancak firmaya yakın kişiler, Apple'ın henüz tam bağımsız ve insansız bir araç üretmeyi planlamadığını belirtiyor. Bu özellik otomobilin uzun dönemli planları arasında yer alacak. Apple'ın yeni projesi, otomotiv sektöründe oyuncu olmak istediğinin işareti.

ÜRETİMİ NASIL YAPACAK?

Ancak Apple'ın otomobil hamlesinde halen cevaplanmamış pek çok soru var. Firmanın üretim konusunda başka bir ortakla işbirliğine gidip gitmeyeceği bilinmiyor. iPhone'larını Tayvanlı firma Foxconn'a ürettiriyor. Bu tarzda bir iş ortağı bulacak mı? 2019 tarihi de bir hayli iyimser görülüyor. Çünkü bir otomobili geliştirmek bu alanda deneyimsiz bir firma için uzun süreçler gerektiriyor. Apple, tasarım ve prototipi bitirse de araç pek çok test sürecinden geçecek. Ayrıca regülasyon engelleri de var.

BİZE ULAŞIN