Facebook'tan neredeyse bir insan gibi anlayabilen yapay zeka

Dünyanın en büyük paylaşım platformu Facebook, önceliği "daha iyi bir sosyal medya deneyimi" olmak üzere yeni yapay zekası DeepText'ten bahsetti.

Facebook'tan neredeyse bir insan gibi anlayabilen yapay zeka

Facebook şu günlerde yeni yapay zekası üzerine testler yürütüyor ve işler sorunsuz yürürse, birkaç yıl içinde Facebook'a sadece bir sosyal paylaşım platformu olarak değil, aynı zamanda "gelişmiş bir sanal asistan" gözüyle de bakabiliriz.

Facebook, bu yapay zeka sistemi sayesinde her gün yazılan milyarlarca yazıyı analiz edecek ve bir bakıma kimin ne yazdığını anlayacak. Bu mesajlarda "kötü bir anlam var mı, tam olarak nelerden söz ediliyor ve yardım isteniyor mu?" gibi unsurlar irdelenecek, ona göre engellemeler ya da tavsiye vermeler söz konusu olabilecek.

Konu hakkında bir de örnek verilmiş. Diyelim ki bisikletinizi satmak istiyorsunz: "Bisikletimi satmak istiyorum, ilgilenen olur mu?" diye mesaj yazdıktan sonra bu meseleye Facebook da dahil olacak ve bu satışla ilgilenebilecek kişilere haber verecek. Tabii ilgi alanlarınız, arkadaş listeniz de Facebook'taki yaşamınızın geleceği için önemli. Sizinle aynı kafada insanlarla sohbet etmek ve yeni gelişmelerden haberdar olmak istersiniz herhalde.

DeepText henüz yolun başında ve Facebook'un testleri bir süre daha devam edecek. Facebook'ta daha iyi vakit geçirmenin yöntemlerini bulabilmek için yalnızca text dosyaları değil, fotoğraf ve videoların da bu yapay zeka tarafından takip edilebilmesi hedefleniyor.

Mahmut Saral

BİZE ULAŞIN