Futbolda devrim! Hakemler, pozisyon videolarını maçta izleyip karar verecek

Teknolojinin futboldaki etkisi önümüzdeki yıllarda daha ciddi görülecek.

Futbolda devrim! Hakemler, pozisyon videolarını maçta izleyip karar verecek

"Acaba pozisyon gerçekten penaltı mıydı?", "Çıkarılan kırmızı kart doğru mu?", "O gol ofsayt olarak iptal edilmeseydi şampiyonluk averajla gelir miydi?" ve benzeri birçok soru...

Eğer futbol tutkunuysanız, bu tip soruları siz de sıklıkla kendi kendinize ve arkadaş ortamında soruyorsunuzdur. Çoğu karşılaşmada hakemlerin hatalar yaptığı ve bu hatalar sebebiyle maç sonuçlarına etki edildiği söylenir durur. Öte yandan, gelişen teknolojinin futbolda da kullanılarak daha adil karşılaşmaların gerçekleşebilmesi için birçok da düşünce var. Örnek olarak, gol çizgisi teknolojisini gösterebiliriz. Ama durun, şimdi belki de en çok istenen uygulamaya geliyor sıra...

FIFA'nın sitesinde yer alan bilgilere bakılırsa, önümüzdeki yıldan itibaren yeni bir uygulamanın testleri başlıyor. Bu testlerde yer alacak ligler arasında Major League Soccer da var ve yöneticiler bu çalışmalardan dolayı şimdiden heyecan duyduklarını dile getiriyorlar. Peki ne mi olacak?

Hakemler, tartışmalı pozisyonların tekrarlarını maçı durdurarak izleyebilecek - Experiments with Video Asistant Referees (VARs).

En başta sorduğumuz soruları hatırlayın. Evet, tartışmalı, maçın gidişatına etki edebilecek bir pozisyon olduğunda, hakemler sahanın kenarına gelerek kurulan sistemde pozisyonun tekrarlarını farklı kamera açılarının yardımıyla izleyebilecek, arkadaşlarıyla fikir alışverişinde bulunarak en doğru kararı verebilecek. Bu sayede hakemlerin hata yapma ihtimalinin de en aza indirgenmesi planlanıyor.

Sizce bu yöntemle futbolun doğası kötü yönde etkilenebilir mi?

Mahmut Saral

BİZE ULAŞIN