Sosyal ağlar adeta birbirinin kopyası!

Sosyal ağ platformları hepsi bir arada deneyim sunmak uğruna çıkışlarındaki ruhu kaybediyor. Peki, böyle giderse sosyal ağların birbirlerinden ne farkı kalacak?

Sosyal ağlar adeta birbirinin kopyası!

Facebook, Twitter, Instagram, Messenger, WhatsApp ve Snapchat gibi sosyal ağlar her geçen gün birbirlerinden "ödünç aldıkları" özelliklerle kullanıcıların karşısına çıkıyorlar. Öte yandan sosyal ağlar kullanıcılarına hepsi bir arada deneyim sunmak isterken, kendi farklılıklarını kaybediyorlar

SOSYAL AĞLAR ADETA BİRBİRİNİN KOPYASI

Recode'un haberine göre, her biri reklam destekli ve reklamlarla ayakta kalan sosyal ağlar, bu anlamda kullanıcıların uygulama içerisinde daha fazla zaman harcamasını sağlamak zorundalar. Özellik kopyalamaksa son dönemde birbiriyle rekabet eden sosyal ağların alışkanlığı haline gelmiş durumda.

Hal böyle olunca da her bir uygulama daha fazla özellik sunacağım derken, kendi eşsiz deneyimini kaybediyor. Özellikle de Facebook, Snapchat'ten kopyaladığı birçok özellikle oldukça dikkat çekiyor. Şirketin çatısı altında yer alan Messenger, WhatsApp ve Instagram da bu durumdan gayet etkileniyor.

Haber akışı, canlı yayın, hikayeler ile kaybolan gönderiler ve gizli mesajlaşma gibi özelliklerin sosyal ağlarca nasıl ortak kullanıldığını yine Recode tarafından hazırlanan küme tabanlı görselle incelemeniz mümkün.

Tabii ki Facebook ve Instagram her şeyin merkezinde yer alıyor. Hatta Messenger ve WhatsApp gibi geleneksel mesajlaşma servisleri bile iletişim sağlamanın dışında sosyal yönde ilerlemeye devam ediyorlar.

Her geçen gün birbirinden ayırt edilemez duruma gelen sosyal ağlar, bakalım ne zaman birbirlerini ya da daha küçük sosyal ağları kopyalamadan platformlarını cidden farklı kılacak özellikler ortaya koymaya başlayacak?

BİZE ULAŞIN