İphone rekabeti hız kesmeden devam ediyor!

İphone rekabeti hız kesmeden devam ediyor. Samsung'un yüz tanıma teknolojisinin ardından, Apple'ın ses tanıma teknolojisi geliştirdiği ortaya çıktı!

İphone rekabeti hız kesmeden devam ediyor!

Son birkaç yılda akıllı telefonların güvenliğini arttırmak için birçok yeni Teknoloji geliştirildi. Basit bir şifre ile başlayan güvenlik önlemleri yerini önce parmak izine, ardından yüz tanıma teknolojisine bıraktı.

Eğer Apple'ın ortaya yeni çıkan patenti hayata geçirilirse, yakında cep telefonumuzun ve tüm akıllı cihazlarımızın güvenliği sesimize bağlı olabilir.

Yeni ortaya çıkartılan patente göre Apple, yüz ve ses tanıma teknolojisinin kullanıldığı bir dizi yeni güvenlik teknolojisinin üzerinde çalışıyor.

Patente göre bir iPhone kullanıcısı, cihazının kilidini sadece sesini kullanarak da açabilecek. Ayrıca Siri'nin, kullanıcının ne söylediğini anlamanın yanı sıra, kullanıcının kim olduğunu da anlaması mümkün olacak.

Bildiğiniz gibi Apple'ın sanal asistanı Siri, verilen komutu kimden geldiğini önemsemeden uygulayan bir yapıya sahip. Örneğin, geçtiğimiz haftalarda bu konuya dikkat çeken bir kullanıcı, ekran kilidi kapalı bir iPhone sahibinin bilgilerini, Siri'ye sorduğu sorular yardımıyla alabileceğini göstermişti.

SİRİ SADECE SAHİBİNE CEVAP VERECEK!

Bu konuya özellikle önem veren ve bu açığı gidermek isteyen Apple, Siri'nin sadece cihazın sahibinin sesini duyduktan sonra komutları uygulaması için uğraş veriyor. Yeni ses tanıma teknolojisiyle bu problem de çözülecek.

Ortaya çıkan patente göre Siri, kullanıcıya, önceden belirlenen bir veya birden çok kelimeyi söyleterek, kullanıcının sesinin akustik özelliklerini, kayıtları ile karşılaştırıp kullanıcının kimliğini tespit edecek.

Eğer bu teknoloji başarılı olursa, yalnızca Siri veya iPhone'dan çok daha fazlasına uygulanabilir.

Günümüzdeki Amazon Echo veya Google Home gibi ses ile kontrol edilebilen, akıllı ev cihazları düşünüldüğünde, ses tanıma teknolojisinin akıllı evlerdeki büyük bir güvenlik açığını da kapatacak niteliklere sahip olduğu söylenebilir

Henüz bu teknolojinin ne kadar ilerlediği ya da ne zaman satışa sunulacağı bilinmese de hepimizi şimdiden heyecanlandırdığını söyleyebiliriz.

BİZE ULAŞIN