Geleceğin uçan arabaları geliyor!

Geleceğin uçan araba konsepti şekillenmeye devam ediyor. Urban Aeronautics şirketi, beş yıl için gerçekleştirmeyi planladığı uçan araba konseptini basın açıklamasıyla duyurdu.Dört yolcu taşıma kapasitesi olan CityHawk, başlangıçta bir pilot tarafından kontrol edilecek. Bununla birlikte, gerekli altyapı kurulduktan sonra uçuşların tamamen otomatik pilot tarafından yapılması hedefleniyor.

Geleceğin uçan arabaları geliyor!

İsrail havacılık şirketi Urban Aeronautics, son birkaç yıldır, AirMule olarak da bilinen VTOL (Dikey Kalkış ve İniş) uçakları geliştiriyor. Şirket, çalışmalarını askeri uygulamalara yönelik yapıyor olsa da tanıtımı yapılan aracın, sivil hayatta kullanıma uygun olduğunu belirtiliyor.

ELEKTRİK GİDİYOR HİDROJEN GELİYOR!

Dört yolcu taşıma kapasitesi olan CityHawk, başlangıçta bir pilot tarafından kontrol edilecek. Bununla birlikte, gerekli altyapı kurulduktan sonra uçuşların tamamen otomatik pilot tarafından yapılması hedefleniyor. Kompakt bir yapısı olan araç, sıfır karbon emisyonu ile çalışacak. CityHawk elektrikli Ehang 184 yolcu uçağının aksine, ilk başlarda jet yakıtı ile güçlendirilecek. Yakıt olarak 700 bar basınçlı sıvı hidrojen kullanılacak. Hatta ilerleyen aşamalarda, yakıt hücrelerine veya elektrik motorlarına olan ihtiyacı ortadan kaldırarak hidrojenin, özel olarak tasarlanmış bir turboşaft motorunu doğrudan beslediği bir sistem kullanılabilir.

BEŞ YIL BEKLEMEK GEREKİYOR

Test uçuşları halen devam eden CityHawk uçuş esnasında arızalanırsa, paraşüt sistemi ile güvenli iniş sağlanacak. Bu test uçuşlarıyla uçan arabanın kalkış ve iniş sırasındaki kontrolü daha da hassaslaştırılmaya çalışılıyor. Urban Aeronautics'e göre, bu uçan arabanın geliştirilebilmesi için beş yıl gerekiyor.

BİZE ULAŞIN