Solucanlar plastik yiyor!

Araştırmacılar, balmumu solucanlarının polietilen plastik yediğini ve biyolojik olarak parçaladıklarını keşfettiler. Sürecin nasıl çalıştığını belirlenebilirse, plastik atık yönetimi için endüstriyel ölçekte bir çözüm tasarlanabilir.

Solucanlar plastik yiyor!

PLASTİK YİYEN BALMUMU SOLUCANLARI

Bilim adamları, balmumu solucanlarının polietilen yediğini ve biyodegradasyon yaptığını keşfetti. Balmumu solucanlarının uzaklaştırmak için alışveriş çantasına konulmasıyla şans eseri keşfedilen bu süreç, daha sonra bir takım testlerle kanıtlandı. Araştırmacılar, bir süpermarketten yaklaşık 100 balmumu solucanına plastik bir alışveriş çantası hediye etti. 40 dakika sonra çantada delik görünmeye başladı ve 12 saat sonra plastik kütlesinin 92 mg azaldğı gözlemlendi.

Aslında bu durum, balmumu solucanlarının doğal gıda kaynaklarının polietilen ile benzerlik göstermesinden dolayı pek de şaşırtıcı değil.

PLASTİK KİRLİLİĞİ

Shift delete.net geçmişteki diğer keşiflerle karşılaştırıldığında, solucanların plastiği monomerlerine ayrıştırma hızı çok daha yüksek. Örneğin; 2016'da bilim adamları PET adı verilen bir bakteri türünün bazı plastikleri yediğini, ancak bunu günde yalnızca 0.13 mg oranında yaptığını bildirmişti. Balmumu solucanlarının 12 saatteki 92 mg yeme performansıyla karşılaştırıldığında bu sayı çok düşük kalıyor.

İnsanoğlu, bir yılda yaklaşık 78 milyon ton plastik üretiyor ve yüzde 32'si gezegenin sularına bırakılıyor. Uzmanlar, 2050 yılına kadar dünya okyanuslarında balıklardan daha fazla plastik olacağını tahmin ediyor. Hatta bu tehlikeden dolayı bazı ülkelerde plastik bardak, çatal bıçak takımlarının kullanımı yasaklandı.

Araştırma ekibi, biyolojik parçalanma sürecinin moleküler ayrıntılarını çözdükçe, polietilen artıklarını yönetmek için endüstriyel ölçekte bir biyoTeknolojik çözüm tasarlamayı umuyorlar.

BİZE ULAŞIN